Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty to zmora rodziców przedszkolaków. Co rusz słyszymy o przypadkach owsicy lub wszawicy wśród dzieci. A to nie jedyne robaki, które mogą zagrażać najmłodszym! Współcześnie problem ten jest bardziej dotkliwy niż kilkadziesiąt lat temu, prawdopodobnie ze względu na zmianę diety. Często wskazuje się na rzadkie spożywanie kiszonek, które dawniej były powszechne (kwas mlekowy obecny w takich produktach jest szkodliwy dla pasożytów) oraz zwiększone spożycie cukru, który jest ulubionym pożywieniem robaków bytujących w układzie pokarmowym. Nie pomaga również fakt, że wiele objawów świadczących o obecności pasożytów, można powiązać z innymi problemami. Co powinno zwrócić uwagę?
Pasożyty u dzieci – objawy
Objawów jest niestety sporo, dlatego obserwacja jednego lub dwóch z nich nie powinna być szczególnie alarmująca, ale warto zachować czujność.
Owsiki u dziecka – objawy
Ponieważ to jeden z najpopularniejszych pasożytów nękających dzieci, warto osobno opisać objawy towarzyszące owsicy. To przede wszystkim świąd w okolicy odbytu – jeżeli obserwujemy, że dziecko często się tam drapie, zwłaszcza w porze wieczornej, powinniśmy obserwować rozwój sytuacji. Objaw, którego nie można pomylić z niczym innym, to cienkie, białe nitki widoczne w stolcu. Inne objawy, które natomiast mogą świadczyć również o innych schorzeniach to:
- rozdrażnienie,
- podkrążone oczy,
- zgrzytanie zębami,
- ból brzucha,
- problemy ze snem,
- zaparcia,
- brak apetytu.
Wszawica – objawy
Zaobserwowanie wszawicy jest dużo łatwiejsze, bowiem pasożyty widoczne są gołym okiem. Symptomem alarmującym będzie oczywiście drapanie się po głowie, czego wielu rodziców doświadcza po samej lekturze tekstu na temat wszy 😉. Czasem jednak można zaobserwować wszy, zanim problem stanie się dotkliwy. Chodzi tutaj o obserwację gnid, czyli jaj. Kształtem przypominają niewielkie torebki, które są przyczepione u podstawy włosa i trudno je oderwać. W przypadku posiadania wiedzy na temat wszawicy w szkole lub przedszkolu warto często obserwować skórę głowy w poszukiwaniu wszy, lub gnid.
Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Jak już wspomnieliśmy, obawy związane z obecnością pasożytów są nieswoiste – mogą świadczyć także o innych problemach. Szczególne kontrowersje wzbudza tutaj zgrzytanie zębami, które przez niektórych uważane jest za mit. Jest to medyczny objaw obecności pasożytów, jednak znacznie częściej świadczy o innych problemach, na przykład o przebodźcowaniu, może też być to przypadłość genetyczna. Inne objawy, które mogą wskazywać na zakażenie pasożytami to:
- podkrążone oczy,
- rozdrażnienie i szybkie wybuchy złości u dziecka,
- bardzo silny pociąg do rzeczy słodkich,
- problemy z wypróżnianiem,
- zmiany skórne,
- utrata wagi,
- brak apetytu,
- problemy ze snem,
- bladość skóry,
- wymioty,
- gorączka i kaszel z krwistą wydzieliną (objaw glisty ludzkiej),
- bóle brzucha,
- biegunka.
Jak widać, objawy związane z pasożytami mogą sprawiać wrażenie wystąpienia problemów żołądkowych, alergii albo nawet przeziębienia. Czasem dochodzenie przyczyny pewnych objawów może zająć sporo czasu, ponieważ po drodze konieczne będzie wykluczenie innych, bardziej popularnych chorób, które będą się nasuwać w pierwszej kolejności.