Drugie imię dla dziecka — skąd ta tradycja i o co w niej chodzi?
Nadawanie drugiego imienia współcześnie podyktowane bywa różnymi względami, takimi jak rodzinna tradycja, sympatia do któregoś członka rodziny lub szczególna więź z kimś. W wielu rodzinach przyjęło się, by dawać dzieciom drugie imię po dziadku lub babci albo jeszcze dalej – po prababci lub pradziadku. Z formalnego punktu widzenia nie ma obowiązku nadawania drugiego imienia, jednak konieczne jest wybranie jakiegoś, jeżeli chcemy ochrzcić dziecko. Co ważne, drugie imię wybrane na chrzest nie jest oficjalnym drugim imieniem, nie pojawia się w dokumentach czy akcie urodzenia, o ile nie zostało podane w urzędzie przy okazji dokonywania zgłoszenia urodzenia dziecka.
Najrzadsze imiona 2022 roku – wśród nich Ania, Wiktoriia, Tymek, Wladyslaw >>
Skąd się wzięła tradycja nadawania drugiego imienia?
Po co daje się dziecku drugie imię?
Okazuje się, że nadawanie drugiego imienia to tradycja, która ma swoje korzenie jeszcze w pogaństwie. Dawniej wierzono, że dziecko ma dwie dusze i każda z nich potrzebuje jakiegoś patrona. Dlatego też konieczne było nadanie dwóch imion, aby obie dusze miały swojego anioła, opiekuna. Stąd też w chrześcijaństwie pojawiła się konieczność, aby wybrane imię należało do kogoś, kto jest świętym.
Co by się stało, gdyby dusza nie miała opiekuna? Według dawnych wierzeń taka dusza mogłaby zostać zaatakowana przez demony, a człowiek po śmierci zmieniłby się w strzygę, przerażającego potwora o dwóch sercach. Postać strzygi może być dla wielu znajoma dzięki Wiedźminowi – pojawia się ona zarówno w książkach, serialu, jak i w grze.
Czy drugie imię musi być święte?
W kontekście chrztu obecnie księża nie są tak bardzo restrykcyjni w kwestii akceptacji drugiego imienia. Choć podkreślają, że patron drugiego imienia uważany jest za opiekuna dziecka, więc warto wybierać świętego, którego życiorys do nas przemawia. Jeżeli dziecko ma nadane drugie imię na akcie urodzenia, ksiądz powinien ochrzcić dziecko zgodnie z imionami widniejącymi na dokumencie. Wyjątkiem tutaj może być imię, które stoi w sprzeczności z duchem wiary.
Czy można dodać drugie imię?
Jeżeli dziecko nie ma drugiego, urzędowego imienia, a rodzice chcieliby je jednak dodać, jest taka możliwość. Można także zmienić lub usunąć drugie imię.