Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: rząd wydłużył jego obowiązywanie
REKLAMA
Rząd wydłużył obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 31 stycznia 2021 roku. Sprawdzamy, czy zmieniają się zasady jego przyznania.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za czas, w którym instytucje takie jak żłobki czy przedszkola zostały zamknięte. Obowiązuje również w przypadku, gdy osoby, które zazwyczaj sprawują opiekę nad dziećmi, na przykład nianie, nie mogą wywiązywać się ze swojego obowiązku z powodu wirusa COVID-19.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom, którzy z powodu pandemii koronawirusa muszą sprawować opiekę nad dziećmi do 8. roku życia.
W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności granica wiekowa wynosi 18 lat (orzeczenie o znacznym/umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) i 24 lata (orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego).
Wielkość miesięcznego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 procent wynagrodzenia opiekuna. Pieniądze wypłacane są za każdy dzień, w którym rodzic sprawuje opiekę nad dzieckiem. Wliczają się w to również dni ustawowo wolne od pracy.
W związku z aktualną, wciąż trudną, sytuacją epidemiczną zdecydowaliśmy o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do końca miesiąca, czyli do 31 stycznia. Analizowaliśmy sytuacje pod kątem powrotu najmłodszych dzieci do szkół, ale też biorąc pod uwagę testy nauczycieli na obecność Covid-19. Doszliśmy do wniosku, że w niektórych szkołach, nadal może być potrzeba wykorzystania tego zasiłku, że rodzice będą chcieli skorzystać z tej możliwości. Dotyczy to również młodszych dzieci przedszkolaków i maluchów uczęszczających do żłobków.
- minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
Wasze pociechy chodzą już do przedszkola i szkoły?