Dodatkowe dni wolne w szkole — kto ustala?
Wraz z początkiem roku szkolnego poznajemy harmonogram nauki na najbliższe miesiące. Wiemy wtedy, jak długo potrwa przerwa świąteczna oraz kiedy nasze województwo będzie mieć ferie. Oprócz tego każde święto państwowe i kościelne to dzień wolny od nauki. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zgodnie z prawem, szkoła ma do dyspozycji dodatkowe dni wolne.
Ile jest dodatkowych dni wolnych w szkole i przedszkolu?
Ilość dni wolnych zależna jest od rodzaju placówki. Wygląda to następująco:
- przedszkola – brak konkretnych przepisów, zazwyczaj około 5 dni,
- szkoły podstawowe – do 8 dni,
- licea ogólnokształcące i technika – do 10 dni,
- branżowe szkoły I stopnia, II stopnia, szkoły policealne i centra kształcenia zawodowego – do 6 dni,
- szkoły specjalne przysposabiające do pracy – do 4 dni.
Przedszkola są placówkami nieferyjnymi, a więc pracują także w czasie ferii i wakacji. W miesiącach letnich często przedszkola zarządzają kilkutygodniową przerwę.
Przedszkola i żłobki w wakacje – zasady funkcjonowania >>
Czy po świętach jest wolne w przedszkolu?
W okresie między świętami a Nowym Rokiem przedszkola powinny normalnie funkcjonować. W niektórych placówkach jednak może to być czas, w którym dyrekcja w porozumieniu z radą przedszkola (lub radą rodziców) ustali wolne od zajęć.
Kto ustala dodatkowe dni wolne?
W przypadku przedszkoli przerwy ustala organ prowadzący na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – rady rodziców.
W przypadku szkoły dni te są ustalane przez dyrektora szkoły, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a gdy rada nie została powołana – rady pedagogicznej.