Dieta wegańska u dzieci — czy można? Plusy i minusy
Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy mogą wychowywać dziecko na diecie wegańskiej, inni zostają postawieni przed faktem dokonanym, ponieważ ich podopieczny uparcie odmawia wszelkich produktów zawierających białko zwierzęce. Co robić, gdy dziecko nie chce jeść mięsa? >> Czy to zdrowe rozwiązanie?
Czy dieta wegańska u dziecka to dobry pomysł?
Coraz więcej dorosłych ludzi decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską. Wybór ten może być podyktowany kwestiami zdrowotnymi lub światopoglądowymi. Coraz więcej restauracji oferuje dania bez produktów pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu szerokie grono ludzi może się przekonać, że weganie nie jedzą wyłącznie sałaty 😉. Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska powinna zawierać prawie wszystkie niezbędne składniki, jednak niektórzy decydują się na suplementację lub okazyjne sięganie po nabiał. Jak to wygląda w przypadku dzieci?
Dieta wegańska u dzieci – minusy
Największym minusem diety wegańskiej u dzieci jest duże ryzyko wystąpienia niedoborów białka, wapnia, witaminy B12 (występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego), cynku, żelaza, jodu oraz kwasów tłuszczowych omega 3. Braki tych substancji mogą prowadzić do chorób takich jak anemia, zaburzenia pracy tarczycy, choroby dermatologiczne, depresja czy spadki ciśnienia.
Aby zadbać o zbilansowanie diety i uzupełnienie wszystkich składników, trzeba poświecić dużo czasu na ułożenie oraz przygotowanie posiłków. Niezbędne będą tutaj również regularne badania mające wychwycić ewentualnie pojawiające się niedobory.
Dieta wegańska u dzieci – plusy
Na temat mięsa i produktów zwierzęcych krąży wiele informacji, nierzadko sprzecznych ze sobą. Faktem jest, że WHO nie zaleca podawania dzieciom poniżej 3. roku życia mięsa w postaci przetworzonej (parówek, wędlin i tym podobnych), które są zakwalifikowane jako czynnik rakotwórczy grupy 1. Współcześnie mięso hodowane jest zupełnie inaczej niż 50 lat temu i to również jest fakt. A ponieważ stare dobre przysłowie, mówiące „jesteś tym, co jesz” wcale nie odbiega od prawdy, duże znaczenie ma to, czym żywi się zwierzę, które później wyląduje na naszym talerzu. Zapewne wszyscy chcielibyśmy spożywać mięso pochodzące z krowy, która żywi się wyłącznie soczystą trawą z górskich łąk, albo drobiem spożywającym wyłącznie ziarna nieprzetworzonych zbóż. Rzeczywistość jest jednak inna i pasze, które serwuje się zwierzętom przeznaczonym na ubój, zawierają wiele rzeczy, których byśmy się w nich nie spodziewali… To jednak temat na odrębny artykuł.
Dlatego też dieta wegetariańska bądź wegańska może nieść wiele korzyści dla zdrowia. Kolejnym plusem jest… spokojne sumienie 😊. To dotyczy osób, które wybierają dietę bezmięsną ze względu na kwestie światopoglądowe.
Czy dieta wegańska dla dziecka jest zdrowa?
Według Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, Kanadyjskiego Towarzystwa Dietetycznego oraz The British Nutritional Fundation, odpowiednio zaplanowana i zbilansowana dieta wegańska jest zdrowa we wszystkich etapach życia, także dla nastolatków i dzieci. Kryje się za tym bardzo silne „ale”.
Nawet w przypadku osób dorosłych czasem brakuje czasu na to, by zadbać o dostarczenie sobie wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Mimo świadomości tego, że pewne produkty muszą się pojawić w jadłospisie, brakuje nam czasu lub energii na zadbanie o to. W przypadku dzieci problem jest o tyle poważniejszy, że maluchy po prostu… grymaszą. Na pewnym etapie życia wchodzą w okres neofobii żywieniowej >> i odmawiają spożywania wielu produktów. W przypadku braku w diecie produktów zwierzęcych, bogatych w białko, żelazo i witaminę B12, gdy nasze dziecko niespodziewanie odmówi na przykład warzyw strączkowych, nagle tracimy możliwość dostarczenia wspomnianych wcześniej składników odżywczych. Sytuację mogłyby tutaj uratować jaja lub sery, jednak one nie występują w diecie wegańskiej, a jedynie wegetariańskiej.
Dieta wegańska u dzieci to duże wyzwanie dla rodziców. Wiąże się z koniecznością zdobycia obszernej wiedzy na temat dietetyki, dobrego planowania, regularnego badania pod kątem ewentualnych niedoborów oraz nadziei na współpracę ze strony dziecka, które powinno ze smakiem pałaszować wszelkie podsuwane mu warzywa i zboża 😉. Gdy jeden z tych elementów zawiedzie, dieta może okazać się szkodliwa. Nie jest to jednak niewykonalne ani niezalecane.