Czy można zmienić imię lub nazwisko dziecka?
Zmiana imienia lub nazwiska dziecka jest możliwa, jednak w zależności od sytuacji, odbywa się w innym trybie. Znacznie ma tutaj wiek dziecka oraz wola rodziców.
Zmiana imienia dziecka do 6. miesiąca życia
Jesteśmy w stanie sobie wyobrazić sytuację, w której dziecko otrzymało niewłaściwe imię. Najbardziej prozaiczny powód to „literówka” podczas rejestracji nowego członka rodziny przez wzruszonego ojca 😉. I tak możemy spotkać w Polsce Wioletty oraz Wiolety, Angeliki i Andżeliki, Pauliny i Paule. Potem w domu następuje refleksja, że w sumie to zależało nam na imieniu spolszczonym albo bardziej tradycyjnym. Może też zdarzyć się tak, że postanowiliśmy nazwać syna Franciszek, a gdy tak na niego patrzymy w domu, to jednak bardziej czujemy, że to Jasiu.
W takich sytuacjach zmiana imienia jest bardzo prosta i nie wymaga spełnienia szczególnych wymagań. Do 6. miesiąca życia dziecka możemy dokonać zmiany w urzędzie stanu cywilnego. Istotna jest tutaj zgoda obojga rodziców.
Zmiana imienia lub nazwiska dziecka powyżej 6. miesiąca życia
Jeżeli chcemy zmienić imię lub nazwisko dziecku starszemu niż 6 miesięcy, odbywa się to zgodnie z trybem przewidzianym w ustawie o zmienia imienia lub nazwiska. Treść całej ustawy znajdziecie tutaj: isap.sejm.gov.pl.
Po pierwsze, zmiana imienia i nazwiska może się odbyć tylko w szczególnych okolicznościach takich jak:
1) zmiana imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
2) zmiana na imię lub nazwisko używane;
3) zmiana na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) zmiana na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Dla niektórych niezrozumiały może być przypadek opisany w 2 podpunkcie, choć to zjawisko, które często można w Polsce obserwować, zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Być może macie w swojej rodzinie ciocię Basię, która ku Waszemu wielkiemu zdziwieniu kilka lat temu okazała się być ciocią Marią – w dowodzie ma Maria, ale przyjęło się, że wszyscy na nią mówili Basia, bo na przykład tak ma na drugie imię. Jest to przesłanka do tego, by zmienić imię, także w przypadku dziecka.
Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie rodziców
Abstrahując od kwestii rozwodu, gdyby doszło do sytuacji, że zarówno mama jak i tata zmieniają nazwisko, to z automatu zmiana będzie również dotyczyć ich nieletnich dzieci. A co jeżeli rodzice się rozwodzą, mama zmienia nazwisko i chce zmienić nazwisko dziecka?
Po pierwsze, konieczna jest tutaj zgoda obojga rodziców. Gdyby jednak nie było porozumienia w tej kwestii, można wystąpić do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka.
Jeżeli jeden z rodziców nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, drugi rodzic może samodzielnie zadecydować o zmianie nazwiska dziecka.
Wnioski o zmianę imienia lub nazwiska dziecka składa się w urzędzie stanu cywilnego.