Co to jest rowerek biegowy? Najlepszy sposób nauki jazdy na rowerze
Rowery z doczepianymi kółkami wkrótce będą przeżytkiem. Od lat rekordy popularności biją rowerki biegowe. Czym są i dlaczego są takie dobre?
Rowerek biegowy dla dziecka
Pamiętacie naukę jazdy na rowerze? Zapewne większość z Was zaczynała na modelach z doczepianymi kółkami, a gdy nadszedł moment odkręcenia ich, pierwsze próby utrzymania równowagi były chwilami grozy i przerażenia . Rower z dodatkowymi kółkami uczył tylko dwóch rzeczy – pedałowania oraz skręcania. Podczas gdy jazda na rowerze to przede wszystkim utrzymywanie pojazdu w ciągłym ruchu oraz balansowanie. I co najważniejsze – na rowerku z dodatkowymi kółkami poradzi sobie raczej dopiero trzyletnie dziecko lub starsze.
Rowerek biegowy to niesamowicie prosty i intuicyjny przyrząd do jazdy. Ma dwa kółka, kierownicę i czasem hamulce. Napędem są tutaj nogi malucha, którymi odpycha się od podłoża – nie ma pedałów. Dziecko samo wprawia rower w ruch i bardzo szybko uczy się, jak zachowuje się pojazd. Już dwuletnie dzieci spokojnie sobie radzą na takim rowerku. Po kilku tygodniach praktyki możemy obserwować, jak maluch coraz bardziej się rozpędza i coraz częściej odrywa nogi od podłoża. Rower od samego początku wymusza uważność i skupienie podczas kierowania, a także w naturalny sposób pokazuje, że gdy dwukołowiec się zatrzymuje, konieczne jest podtrzymanie równowagi. To ogromna przewaga nad rowerem z doczepianymi kółkami, który pozwala stać w miejscu bez podpierania się nogami.
Rower dla dziecka — jaki wybrać, na co zwrócić uwagę? >>
Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka
Dzieci, które dużo czasu spędziły jeżdżąc na rowerku dwukołowym, już pomiędzy 3. a 4. rokiem życia zaczynają bez problemów jeździć na klasycznym rowerze z pedałami. Jeżeli kupujecie pojazd dla dwulatka, wybierajcie modele z możliwością regulacji siedziska. Rowerek dwukołowy może dziecku służyć nawet 2 lata!
Jazda na rowerze z dzieckiem — przepisy prawa >>
Dziecko siedząc na rowerku biegowym, powinno być w stanie położyć stopy płasko na ziemi. To bardzo ważne, ponieważ gdy nie ma pełnego podparcia, dziecku dużo trudniej jest utrzymać równowagę. Nogi przy tym powinny być wyprostowane, tylko delikatnie zgięte. Jeżeli dziecko ma mocno zgięte kolana w spoczynku, może to powodować, że w czasie szybszej jazdy będzie niechcący wstawało z siodełka. Wysokość siodełka powinna umożliwiać odrywanie obu stóp od podłoża w czasie jazdy – dzięki temu dziecko nabiera umiejętności balansowania ciałem.
Najlepiej jest przymierzyć rowerek do dziecka, jeżeli jednak nie macie takiej możliwości, przydatny będzie tutaj pomiar długości nóg. Dziecko powinno być mierzone w butach. Najlepiej jest postawić malucha pod ścianą, między nogi (jak najbliżej krocza) wsadzić książkę lub zeszyt i zmierzyć odległość od podłogi, do górnej krawędzi książki. Rowerek, który kupujecie, powinien mieć siodełko kilka centymetrów niżej niż uzyskany wymiar.
Spacery z rowerkiem biegowym
Jeżeli zdecydujecie się na zakup rowerka biegowego, może Wam to pozwolić na naprawdę długie spacery z dzieckiem. Maluch nie męczy się tak jak podczas chodzenia i może was zaskoczyć, ile kilometrów będzie w stanie zrobić na takim pojeździe. Dodatkowo rowerek biegowy jest bardzo mały, bez problemu mieści się w bagażniku nawet niewielkiego samochodu, jeśli pojawi się konieczność niesienia go w drodze powrotnej, to jego waga jest niewielka .