Bezpieczeństwo z dziećmi nad wodą – ogólne zasady
Bezpieczeństwo z dziećmi nad wodą – ogólne zasady
W upalne lato kąpiel bywa zbawienna. Zwłaszcza rodzice małych dzieci często wybierają tę formę wypoczynku. Maluchy niechętnie dają się zamknąć w domu/mieszkaniu, a woda zapewnia upragnione ochłodzenie. Czasami jednak zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo nad wodą
Żeby taki wypoczynek był bezpieczny, trzeba zadbać o kilka rzeczy.
Wybór miejsca kąpielowego. Najlepiej wybrać kąpielisko strzeżone, na którym są obecni ratownicy (widoczna jest biała flaga). W razie wypadku daje nam to pewność szybkiego uzyskania pomocy. Jednak ratownicy nie są opiekunkami! Odpowiedzialność zawsze spoczywa na rodzicach i nawet pod nadzorem ratownika, nie wolno spuszczać dzieci z oczu, nawet na chwilę. Jeśli jednak nie macie do wyboru strzeżonego kąpieliska, wybierzcie takie miejsca, które spełniają następujące kryteria:
– woda jest przejrzysta a dno widoczne,
– nie ma wirów, długich wodorostów,
– jeżeli to rzeka, to tylko płytka, przejrzysta i bez silnych prądów,
– w miarę możliwości na brzegu jest cień, jeśli nie, sami go stwórzcie używając parasola,
– wejście do wody jest łagodne i dno obniża się również w łagodny sposób.
Przegrzanie, wychłodzenie lub szok termiczny. Wszystkie te zjawiska mogą Was spotkać podczas wypoczynku nad wodą. Jeżeli wchodzicie do wody po długiej ekspozycji na słońce, róbcie to stopniowo i powoli, by uniknąć szoku termicznego. Co się może wydarzyć przy nagłym wskoczeniu do wody? Grozi Wam skurcz lub nawet omdlenie! Długotrwały pobyt nad wodą grozi też przegrzaniem lub wychłodzeniem. Dzieci gdy wchodzą do wody, często siedzą w niej naprawdę długo, nierzadko wychodząc z fioletowymi ustami i drżącą brodą. Poważna hipotermia może być fatalna w skutkach! Jeżeli zażywacie kąpieli nad morzem, a to bywa naprawdę chłodne, warto zamiast strojów kąpielowych kupić pianki, które dodatkowo zasłaniają ręce i nogi. Pozwoli to dłużej bawić się w zimnej wodzie, a także ograniczy ekspozycję na słońce. Po wyjściu z wody należy ściągnąć mokrą piankę lub strój i ubrać suche ubrania, nawet jeśli to nie koniec kąpieli tego dnia. Innym zagrożeniem jest przegrzanie. Czasem dzieci siedzą na samym brzegu i bawią się w piasku. Mając zamoczone nogi może się wydawać, że temperatura jest w porządku, a w rzeczywistości większa część ciała jest nieustannie i długotrwale eksponowana na słońce. Objawy przegrzania mogą się pojawić po kilku godzinach lub nawet pod wieczór. Dlatego dbajcie o to, by czas spędzony nad wodą był rozmaity – trochę kapieli, trochę zabawy na słońcu, trochę odpoczynku w cieniu.
Jedzenie i picie a kąpiel. Nie należy wchodzić do wody zaraz po posiłku lub o pustym żołądku. W pierwszym przypadku grozi nam osłabienie, skurcze oraz nudności (organizm zużywa energię na przetrawienie pokarmu, a zabawa w wodzie to kolejny wysiłek). W drugim przypadku możemy szybko opaść z sił. Inną ważną kwestią jest nawadnianie oraz dostęp do jedzenia. Jak już wspomnieliśmy, zabawa w wodzie to nieraz spory wysiłek i ważne jest, by maluchy miały łatwy dostęp do przekąsek oraz wody pitnej. Wbrew pozorom nad wodą można się bardzo łatwo odwodnić!
Korzystanie ze sprzętów, zabawek. Jeżeli macie ze sobą dmuchane kółka, materace czy inne gadżety, zawsze sprawdzajcie ich stan. A jeżeli wsadzicie dziecko do wody wyposażone w dmuchaną kamizelkę, kółko i motylki do pływania, to wcale nie znaczy, że możecie zająć się lekturą lub przeglądaniem social mediów. Nawet z takim zabezpieczeniem trzeba nieustannie obserwować, dziecko może się w każdej chwili zachłysnąć, a sprzęt może się przedziurawić. Niewątpliwie zwiększa to bezpieczeństwo, jednak nigdy nie zwalnia z ostrożności i obserwacji. Jeżeli planujecie z dziećmi korzystać z jakichś sprzętów typu łódki, deski czy rowerki wodne, zawsze ubierajcie dziecku kamizelką ratunkową zapiętą w odpowiedni sposób. O sportach wodnych, które można bezpiecznie uprawiać z dziećmi pisaliśmy tutaj >>. A jeśli wylegujecie się z dzieckiem na dmuchanym materacu, to uważajcie, by nie znaleźć się nagle daleko od brzegu!
Jeżeli przebywając nad wodą dojdzie do jakiegoś wypadku, możecie szukać pomocy WOPR pod numerem 601 100 100.