Badania profilaktyczne dla kobiet: jakie warto robić?
Badania profilaktyczne odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Niestety, ale często w pędzie życia codziennego zapominamy o sobie i swoim zdrowiu. Przygotowaliśmy dla Was informacje na temat badań profilaktycznych, które powinna wykonywać każda z kobiet. To jest ważny temat i istotne jest, żeby o nim przypominać.
Badania profilaktyczne dla kobiet: USG i mammografia piersi
Najbardziej podstawowym badaniem jest samobadanie piersi. Powinno się je wykonywać raz w miesiącu, między 6 a 9 dniem cyklu.
Kolejnym ważnym badaniem, które powinno się wykonywać profilaktycznie jest USG piersi. Polega na zbadaniu piersi za pomocą aparatu ultrasonograficznego, który odczytuje obraz gruczołu piersiowego. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy nie doszło do żadnych zmian. Badanie jest bezbolesne. Panie powinny pamiętać o wykonywaniu go raz w roku. Regularność zaleca się kobietom po 30. roku życia.
Paniom, które mają więcej niż 50 lat, rekomenduje się mammografię. To badanie pozwala ocenić małe zmiany i mikro zwapnienia w piersiach. Jest nieinwazyjne i wykonuje się ucisk pierwsi w specjalnych projekcjach o nazwie CC i MLO. Obraz tkanki piersi ukazany jest na zdjęciach rentgenowskich. Zaleca się wykonywać je raz na dwa lata.
Zarówno USG piersi, jak i mammografia mają zapobiec rozwojowi raka piersi, dlatego tak istotne jest, żeby te badania wykonywać regularnie.
Więcej informacji na temat badań piersi znajdziecie na portalu ZwrotnikRaka.pl.
Badania profilaktyczne dla kobiet: Cytologia
Cytologia polega na pobraniu wymazu, który zawiera komórki błony śluzowej macicy. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy powstały jakieś niepożądane zmiany oraz w jakim stanie jest nabłonek pochwy. Możemy również precyzyjnie określić termin owulacji.
To badanie jest rekomendowane kobietom, które ukończyły 20.rok życia i najczęściej robione jest profilaktycznie, żeby zapobiec rakowi szyjki macicy. Standardowo powinno być wykonywane raz na dwa lub trzy lata.
Więcej informacji na temat cytologii możecie znaleźć na stronie ZwrotnikRaka.pl
Badania profilaktyczne dla kobiet: USG ginekologiczne
USG ginekologiczne znane też jest jako USG przezpochwowe lub dopochwowe narządu rodnego. Badanie polega na nieinwazyjnym obrazowaniu tkanek wewnątrz organizmu za pomocą ultradźwięków o różnych częstotliwościach.
Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić stan narządów miednicy mniejszej: macicy, jajników oraz przestrzeni dna miednicy – zatoki Douglasa. To USG pozwala również na ocenę błony śluzowej wyścielającej jamę macicy, mierzy się jej grubość oraz ocenia się, czy jest jednorodne. Badanie może pomóc w zdiagnozowaniu torbieli, mięśniaków czy wad anatomicznych.
USG ginekologiczne zalecane jest co dwa lata.
Badania profilaktyczne dla kobiet: morfologia i badanie moczu
To są najbardziej podstawowe badania i niezależnie od wieku warto je robić co roku. Mogą okazać się pomocne nie tylko we wczesnym wykryciu choroby, ale pozwalają również na sprawdzenie aktualnych niedoborów minerałów.
Wykonujecie badania profilaktyczne? 🙂