Andrzejki 2024 – magia, wróżby i zabawy dla dzieci
Andrzejki to wieczór wróżb tradycyjnie obchodzony 29 listopada. Dzień później przypadają imieniny Andrzeja — to szczególny dzień dla Szkotów, dla których święty Andrzej jest patronem kraju. Z tym dniem powiązane jest pewne powiedzenie:
Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze
Dlatego też w andrzejki staramy się poznać naszą przyszłość — choć dawniej skupiano się wyłącznie na sprawach sercowych, dziś szukamy także wskazówek dotyczących pracy, rodziny czy podróży.
Andrzejki dawniej
Wigilia świętego Andrzeja była szczególnym dniem dla wszystkich panien. Tego dnia można było sobie zapewnić szczęście w miłości lub dowiedzieć się czegoś na temat przyszłego męża. Wciąż odprawia się tradycyjne wróżby, ale pojawiły się też nowe. Zniknęły jednak zwyczaje związane z zapewnieniem sobie szczęścia w miłości. Przykładem tego było wysiewanie nasion lnu i konopi, a następnie zgrabianie ich męskimi spodniami. Panowie swoje święto mieli 24 listopada – tak zwane katarzynki. Dziś andrzejki obchodzą wszyscy, zabawy taneczne organizuje się zazwyczaj w weekend poprzedzający, przed rozpoczęciem adwentu.
Andrzejki 2023 – przebrania dla dzieci DIY >>
Wróżby andrzejkowe dla dzieci
Maluchy często nie są jeszcze zainteresowane poznaniem swojej przyszłej drugiej połówki 😉. Na szczęście większość z wróżb można też wykonać w taki sposób, by były one bardziej uniwersalne.
Lanie wosku
Chyba każdy rodzic wie, o co tutaj chodzi. Gorący wosk przelewamy przez dziurkę od klucza do garnka z zimną wodą i interpretujemy powstały kształt. Czy wiedzieliście, że istnieje pewien sposób interpretacji tego, co widzimy? Najlepiej jest odkrywać kształt wosku, rzucając jego cień na ścianę. Poniżej interpretacja:
- książka – czeka cię zdobywanie wiedzy,
- obrączka, pierścień – poznasz kogoś ważnego, czeka cię trwały związek
- zwierzę domowe – stabilizacja,
- dzikie zwierzę – przygoda,
- samochód, samolot – podróż,
- pieniądz – bogactwo,
- kołyska – nowy członek rodziny,
- jabłko – sukces,
- gniazdo – przyjadą goście,
- maska – uważaj na fałszywego przyjaciela,
- żółw – dobra rada,
- gwiazda – dobra nowina,
- góra – sporo kłopotów,
- serce – nowa miłość,
- kształt zbliżony do kształtu kraju – podróż do tego miejsca (np. but to Włochy),
- dynia – zmiany w życiu,
- diabeł – nieduże kłopoty,
- anioł – dobre wieści,
- krzyż – dopadnie cię choroba,
- gwóźdź – niesprawiedliwość,
- jajko – spełnią się marzenia,
- klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem,
- żaba – spokojny rok,
- motyl – czeka cię dużo zmian.
Układanie butów
Wszystkie panny i/lub kawalerowie ściągają po jednym bucie. Następnie układa się je jeden za drugim w kierunku wyjścia. Ten but, który pierwszy przekroczy próg, należy do osoby, która najszybciej wyjdzie za mąż lub się ożeni. W wersji dla dzieci – wróżba może wyłonić tego, którego jakiego pierwszego czeka podróż 😉.
Serce z imionami / zawodami
Na dużym arkuszu papieru w kształcie serca wypiszcie imiona żeńskie lub imiona męskie. Uczestnicy zabawy mają za zadanie przebić szpilką arkusz od tyłu. Imię, które znajduje się najbliżej szpilki, to imię przyszłego wybranka / wybranki serca. W zabawie imiona można zastąpić zawodami, jakie w przyszłości mogą mieć maluchy 😊.
Skórka od jabłka
Każdy dostaje jabłko i ma za zadanie go obrać. Po pierwsze – osobę, której uda się stworzyć najdłuższy obierek, czeka wielkie szczęście i powodzenie. Można też przygotować tutaj jakąś symboliczną nagrodę. Po drugie, obraną skórkę należy rzucić za siebie. Gdy wyląduje na podłodze, starajcie się dostrzec kształt jakiejś litery. Na tę literę będzie się rozpoczynać imię ukochanego / ukochanej. Można też stworzyć własny słownik znaczeń, na przykład:
A – autobus, czeka cię wycieczka,
B – bajka, wydarzy się coś wspaniałego,
C – ciastko, nadchodzą słodkie dni.
I tak dalej…
Kubki z przedmiotami
Przygotujcie kilka kubków, a pod każdym z nich umieśćcie symbole. Tradycyjnie do tych wróżb używano:
moneta – bogactwo,
obrączka – miłość,
listek – małżeństwo.
Można ilość kubeczków zwiększyć i dołożyć:
klucz – własny dom,
autko – podróż,
klocek – zabawa.
Jeden z kubeczków może pozostać pusty. Mieszacie kubki, a potem dzieci wybierają jeden z nich – to, co tam znajdą, to ich przyszłość.
Rzut monetą
W wersji tradycyjnej można było jeden raz spróbować rzucić monetą do naczynia z wodą z odpowiedniej odległości. Ten, komu się ta sztuka udała, mógł liczyć na spełnienie marzeń. Możecie z tego zrobić grę zręcznościową i liczyć, ile razy każdemu uda się trafić.