Wychowanie w immersji językowej, czyli najszybszy sposób nauki języka dla dzieci
Immersja (z angielskiego immerse) oznacza dosłownie zanurzenie. Immersja językowa to nic innego jak zanurzenie w języku. Jest to sposób na intuicyjną naukę, dzięki której język obcy nie jest poznawany poprzez skomplikowane struktury gramatyczne i zasady. Aby zapewnić dziecku zanurzenie w języku, konieczna jest nieustanna i regularna obecność języka obcego w życiu. Najprościej można to uzyskać wyjeżdżając za granicę, jeśli jednak mieszkacie w Polsce, są na to inne sposoby.
Immersja językowa – skuteczny sposób nauki
Nauka mowy u dziecka to poniekąd wynik zanurzenia w języku polskim – dziecko cały czas słyszy język, poznaje znaczenie słów, konstrukcję zdań, a w końcu, gdy ma już pewien zasób słownictwa, tworzy własne zdania. Z początku bywają one niepoprawne, ale po stosunkowo krótkim czasie, ten problem znika. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku immersji językowej. Osoba, która nieustannie jest otoczona obcym językiem, z czasem zaczyna go przyswajać i intuicyjnie używać. Im bardziej jest się zanurzonym w języku, tym lepszy się on staje i łatwiejszy w użyciu. Po zaledwie kilku miesiącach przebywania w innym kraju człowiek znający już w jakimś stopniu język, zaczyna myśleć w tym języku! Doskonale widać to na przykładzie dzieci, które wychowują się za granicą lub mają dwujęzycznych rodziców. Nauka nowego języka przychodzi naturalnie, mimowolnie. Rodzice zapewne pamiętają ze szkół naukę czasów, prawidłowego szyku zdań, odmiany czasowników – wszystko to trzeba było wykuć, a gdy na ulicy ktoś przypadkiem zapytał o drogę w obcym języku, pojawiał się lęk przed nieprawidłową wypowiedzią i gorączkowe poszukiwanie słówek. Badania pokazują, że osoby poznające język za pomocą immersji, mają większą śmiałość w posługiwaniu się tym językiem.
Jak zapewnić dziecku immersję językową?
W większych miastach można znaleźć liczne przedszkola dwujęzyczne. Uwaga! Trzeba tutaj szczegółowo sprawdzić, co kryje się pod hasłem „Przedszkole anglojęzyczne” czy „Przedszkole z językiem angielskim” – większość placówek oferuje bowiem po prostu kilka godzin języka tygodniowo, co nie przyniesie spektakularnych efektów. W przedszkolach stosujących opiekę w immersji językowej, opiekun/opiekunka muszą nieustannie posługiwać się językiem angielskim. Jeżeli nie macie możliwości posłania dziecka do takiej placówki, a sami nie znacie dobrze języka, to wciąż nie jest przeszkodą do wprowadzenia elementów immersji na co dzień. Wystarczy, by dziecko oglądało bajki wyłącznie po angielsku. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie, a puszczanie bajek, które maluch już doskonale zna, tylko ułatwi mu zadanie. Jeśli sami potraficie się posługiwać tym językiem, to nie zaszkodzi, jeśli będziecie go często używać w odniesieniu do dzieci. Dorosłym poleca się słuchanie podcastów, a dla maluchów dobrym rozwiązaniem będą audiobooki po angielsku.
Nauka w immersji językowej daje doskonałe efekty, jest przyjemna i naturalna. Język jest oswojony, a osoba ucząca się nie ma blokad w posługiwaniu się nim. Wprowadzenie kilku zmian w codziennym życiu może zapewnić Waszym dzieciom łatwiejszy start w szkole, a także szansę na poznanie większej ilości języków – bowiem gdy już od najmłodszych lat uda im się dobrze poznać jeden język, w kolejnych latach mogą skupić się na innym.