Integracja sensoryczna: co to za terapia?
Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problemy z przetwarzaniem sensorycznym? Jesteś we właściwym miejscu! Przygotowaliśmy podstawowe informacje dotyczące integracji sensorycznej i terapii SI.
Integracja sensoryczna SI – co to jest?
Integracja sensoryczna to termin używany do opisania procesów zachodzących w mózgu, które zapisują informacje otrzymane od naszych zmysłów. Następnie mózg je organizuje i odpowiednio przetwarza. Podstawowe zmysły dla integracji sensorycznej to słuch, wzork, smak, węch, dotyk, równowaga oraz czucie ciała.
Integracja sensoryczna SI – na czym polegają zaburzenia?
Zaburzenia w integracji sensorycznej polegają na niewłaściwym odbieraniu i interpretowaniu bodźców sensorycznych. Powoduje to różne trudności, a niektóre dzieci mogą być nadwrażliwe lub niewrażliwe na bodźce z otoczenia. Przykładem może być zbyt głośna muzyka, która może powodować dyskomfort lub wrażliwość na zbyt jasne.
Te zaburzenia najczęściej rozpoznaje się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym i jest to oparte na szczegółowej diagnozie.
Dzieci z deficytami w przetwarzaniu sensorycznym mogą mieć trudności z umiejętnościami motorycznymi, równowagą i koordynacją wzrokowo-ruchową.
Terapia integracji sensorycznej – informacje
Terapia integracji sensorycznej została opracowana w latach 70. XX wieku przez A. Jean Ayres. Celem jest pomoc dzieciom w radzeniu sobie z trudnościami, które wynikają z problemu przetwarzaniem danych sensorycznych.
Sesje terapeutyczne mają przyjazny charakter i mogą nawet obejmować korzystanie ze sprzętu takiego jak huśtawki, trampoliny i zjeżdżalnie. Jednak warto zaznaczyć, że zajęcia odbywają się w specjalnie dostosowanym pomieszczeniu, w którym czekają specjalistyczne przyrządy.
Uważa się, że terapia integracji sensorycznej zwiększa próg dziecka w tolerowaniu środowisk bogatych w zmysły i wzmacniają pozytywne zachowania.
Terapia integracji sensorycznej – wkazania do zajęć
Wskazania do terapii integracji sensorycznej obejmuje różne spektrum schorzeń, dysfunkcji oraz zaburzeń.
- autyzm,
- ADHD,
- zespół Downa,
- problemy z koncentracją,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- podwrażliwość przedsionkowa, proprioceptywna, dotykowa, słuchowa,
- zaburzenia koordynacji wzrokowo –ruchowej,
- opóźniony rozwój mowy,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- trudności w nauce
- upośledzenie czynności motoryki dużej i małej.
Terapia integracji sensorycznej – jaka jest skuteczność?
Chociaż istnieją badania naukowe pokazujące, że dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych częściej mają problemy z przetwarzaniem sensorycznym, to skuteczność terapii jest niejednoznaczna. Jednak nie oznacza to, że terapia nie będzie skuteczna i nie przyniesie żadnych efektów. Skuteczność i popularność tej metody opiera się głównie na osobistych doświadczeniach osób, które z niej korzystają
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma trudności z przetwarzaniem sensorycznym, to skonsultuj się najpierw z pediatrą i omów dostępne możliwości leczenia.