Czym naprawdę jest chemia między ludźmi? Naukowcy wyjaśniają
REKLAMA
Czym tak naprawdę jest chemia między ludźmi? Czy takie zjawisko istnieje? Dlaczego emocjonalnie reagujemy na niektórych nieznajomych, a innych traktujemy obojętnie? Znaleźliśmy odpowiedzi na te pytania. Przekonajcie się sami. 🙂
Znacie to uczucie, gdy w tym samym pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, pojawia się ktoś obcy, a nasze ciało od razu reaguje na tę obecność? Chociaż nie znamy tej osoby, to serce zaczyna bić szybciej, dłonie się pocą, a może nawet zaczynamy się jąkać. Chyba każdy z nas tego doświadczył. 😉
Chemia w odniesieniu do romantycznego i emocjonalnego od kilkunastu lat jest przedmiotem badań naukowców. Jednym z nich jest doktor Helen Fisher, która zrobiła specjalny test za pomocą rezonansu magnetycznego. Miał on sprawdzić zjawiska zachodzące w mózgu 17 zakochanych osób. Podczas badania pokazywane były im zdjęcia ich bliskich. Lekarze obserwowali jakie zmiany zachodzą w ich mózgu podczas oglądania fotografii. Skany z rezonansu wykazały, że aktywne były obszary mózgu związane z motywacją i nagradzaniem oraz te, które są bogate w związek chemiczny nazywany dopaminą.
Kiedy ludzie mówią, że mają z kimś chemię, to właśnie określają to właściwie.
- Helen fisher, antropolog i Badacz
Dlaczego czujemy chemię tylko z niektórymi osobami? Chociaż precyzyjna odpowiedź na pytanie jest tajemnicą, to doktor Fisher odkryła pewną zależność. Podczas dlaszych badań odkryła cztery różne style myślenia i zachowania, które związane są z różnymi systemami pracy mózgu. Kierują nimi wspomniana już dopamina, ale także serotonina, estrogen i testosteron.
Każdy system jest biologicznie powiązany z konstelacją cech osobowości.
- Helen Fisher
W książce Dlaczego On? Dlaczego Ona? na podstawie badań ponad 40 tysięcy samotnych osób stwierdziła następujące zależności. Mężczyźni i kobiety z dominującymi cechami dopaminy (poszukują ryzyka i nowości, wykazują ciekawość i kreatywność) przyciągają podobne osoby. To samo dotyczy ludzi z dominacją serotoniny (ostrożni, tradycyjni, przestrzegają zasad i szanują autorytety).
Sprawy wyglądają inaczej przy osobach, które mają wysoki poziom testosteronu (analityczni, logiczni, bezpośredni, zdecydowani, twardzi i sceptyczni). Takich ludzi bardziej pociągają ich przeciwieństwo, czyli osoby, u których jest wyższy poziom estrogenu (empatyczni, silnie wykazujący ekspresję emocjonalną, z dużą wyobraźnią). Przeciwieństwo jest pociągające również dla osób z przeważającym wpływem estrogenu.
Prawda jest taka, że chemię między ludźmi należy traktować z ostrożnością. Oczywiście, jeśli pojawiła się, to jest to fantastyczny znak. Może prowadzić do angażującej relacji, ale warto nie dać się ponieść samym emocjom. Najpierw lepiej jest poznać potencjalnego partnera.
Chemia i zgodność to dwie różne rzeczy, a czasami ludzie, do których nas niesamowicie ciągnie, nie są nam pisani na dłuższą metę. Ludzie mogą wpaść w kłopoty przez pospieszne angażowanie się.
- doktor Justin Lehmiller, psycholog społeczny
W takim razie jak się zachować, gdy czujemy silne emocje do nowo poznanej osoby? Według doktora Lehmillera należy najpierw ustalić priorytety, wspólne wartości i charakter relacji. Te działania pomogą znaleźć równowagę.
Doświadczyliście kiedyś takiego uczucia? 🙂