Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025 – terminy, zasady
Na początku roku zazwyczaj odbywa się rekrutacja do przedszkoli. Nie ma tutaj konkretnego terminu, ponieważ zależy to od ustaleń gminy. Zazwyczaj jednak proces ten ma miejsce pomiędzy lutym a kwietniem. Czy dziecko zawsze może liczyć na miejsce w przedszkolu?
Rekrutacja do szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025. Terminy, zasady >>
Zasady przyjmowania dzieci do przedszkoli
Zgodnie z prawem każde 3-letnie dziecko ma mieć zapewnione miejsce w przedszkolu, jeżeli rodzice chcą je do takiej placówki posłać. Czy to oznacza, że można odetchnąć z ulgą na myśl o nadchodzącej rekrutacji? Niestety nie.
Przepisy bowiem wskazują, że takie miejsce ma być zapewnione na terenie gminy. Oznacza to, że Wasze dziecko może się nie dostać do wybranego przedszkola w Waszej miejscowości i dzielnicy, a w rekrutacji uzupełniającej pozostaną do wyboru miejsca w odległych placówkach. Dlatego jeżeli wiecie, że w Waszej okolicy bywają problemy z dostaniem się do przedszkoli, złóżcie podania do wielu placówek – ewentualne ograniczenia ilości podań będą podyktowane poprzez wewnętrzne ustalenia gminy. Niektórzy rodzice składają wnioski nawet do kilkunastu placówek (na przykład w dużych miastach jak Warszawa czy Kraków).
W niektórych gminach termin rekrutacji do przedszkola pokrywa się z rekrutacją do szkół podstawowych, choć nie jest to regułą. W Warszawie na przykład rekrutacja do przedszkoli zacznie się 5 marca, w Krakowie 1 marca, a we Wrocławiu 20 marca. Może ona trwać od tygodnia do miesiąca, warto więc śledzić komunikaty na stronach urzędowych.
Kto ma pierwszeństwo podczas rekrutacji do przedszkoli?
W pierwszej kolejności to rodzice dzieci już uczęszczających deklarują, czy ich dziecko będzie kontynuować naukę w danej placówce. Dopiero po zamknięciu tego etapu rozpoczyna się rekrutacja dla pozostałych.
Na dodatkowe punkty podczas rekrutacji mogą liczyć samotne matki, rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny, rodziny, w których rodzeństwo już uczęszcza do danego przedszkola, rodziny, w których jeden z członków jest niepełnosprawny. Nierzadko dodatkowo punktowane są także osoby, które mieszkają lub pracują blisko placówki.
Szczegółowe kryteria ustala tutaj gmina, a placówki publiczne i samorządowe muszą się do nich dostosować. Przedszkola prywatne mają nieco większą swobodę, mogą ustalać dodatkowe zasady i terminy.
Czy można zapisać do przedszkola dziecko 2,5-letnie?
Zgodnie z przepisami do przedszkola mogą uczęszczać dzieci, które ukończyły 3 lata, a w szczególnych przypadkach także 2,5-latki. Konieczna będzie tutaj zgoda dyrekcji. Niekiedy elektroniczne systemy rekrutacji mają ograniczenia uniemożliwiające złożenie wniosku w przypadku dziecka, które nie będzie miało skończonych 3 lat w danych roku szkolnym. Wytłumaczymy to na przykładzie obecnego roku.
Zgodnie z zasadami w tym roku do przedszkola będą mogły pójść wszystkie dzieci, które urodziły się w 2021 roku. W 2024 roku ukończą one 3 lata. Dziecko, które urodziło się w styczniu 2022 roku, będzie miało we wrześniu 2 lata i 8 miesięcy – jest to wiek pozwalający na rozpoczęcie przygody z przedszkolem, za zgodą dyrekcji. Może się jednak zdarzyć tak, że system rekrutacyjny będzie dopuszczał wyłącznie podania dzieci urodzonych w 2021 roku lub później.
W jakim wieku dziecko musi iść do przedszkola?
Przepisy mówią o tym, że dziecko MOŻE iść do przedszkola w wieku 3 lat (lub 2,5). Nie jest to jednak przymus. Obowiązek przedszkolny >> pojawia się dopiero w roku szkolnym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wtedy konieczne jest odbycie obowiązkowej zerówki.
Warto jednak z przedszkola korzystać już wcześniej, bowiem nierzadko adaptacja w tak późnym wieku bywa dla dziecka trudniejsza, niż w przypadku maluchów o kilka lat młodszych.