Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon?
Jedni rodzice chcą wychowywać dzieci z dala od ekranów, inni od najmłodszych lat oswajają je z tabletami i telefonami. Jedno jest pewne – kontaktu dziecka z nowoczesnymi technologiami nie unikniemy, pytanie tylko, w jakim wieku to nastąpi?
5 najlepszych edukacyjnych aplikacji na telefon dla dziecka >>
Kupno pierwszego telefonu dla dziecka
Współcześnie telefon, a raczej smartfon, to nieodłączne narzędzie każdego człowieka. Służy nam nie tylko do komunikacji i rozrywki, nierzadko jest niezbędny w pracy. Dziś nie wyobrażamy sobie puścić malucha samopas po okolicy i czekać na jego powrót, nie mając z nim kontaktu. Dlatego kupno pierwszego telefonu zazwyczaj podyktowane jest chęcią zapewnienia dziecku większej swobody.
Wielu rodziców decyduje się na pierwszy smartfon dla dziecka gdy kończy ono 7. rok życia. Dlaczego właśnie wtedy? Od tego momentu dziecko może pozostawać samo w domu. To dobra okazja, wtedy taki podarunek wiążę się z koniecznością bycia odpowiedzialnym i samodzielnym. Statystyki pokazują, że w polskich realiach to właśnie 7. – 8. rok życia jest najczęściej momentem na kupno pierwszego telefonu.
Wakacje a rodzice w pracy. Kiedy można zostawić dziecko w domu bez opieki? >>
Kiedy można kupić dziecku pierwszy telefon?
A co na to eksperci? Tutaj zdania są podzielone, jednak często pojawia się granica 10. roku życia. W praktyce według badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2021 roku aż 86,3% badanych dzieci do 10. roku życia miało już własny telefon, z czego największa część z nich dostała go między 7. a 8. rokiem życia.
Rozważając kwestię kupna telefonu dla dziecka warto również przyjrzeć się zaleceniom dotyczącym czasu spędzanego przed ekranami. Amerykańska Akademia Pediatryczna i Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne podają następujące limity:
- 0-2 lat – 0 godzin ekspozycji na ekrany,
- 3-5 lat – do 1 godziny ekspozycji na ekrany dziennie,
- 6-12 lat – do 2 godzin ekspozycji na ekrany dziennie,
- 13 lat i więcej – do 2 godzin ekspozycji na ekrany dziennie.
Gdy nasze dziecko otrzyma już swój pierwszy telefon, wypadałoby pilnować czasu, jaki spędza, korzystając z niego. Oglądanie telewizora, granie na konsoli czy korzystanie z tabletu to również czas spędzony przed ekranem. Jeżeli więc dziecko w wieku wczesnoszkolnym ogląda bajki przez godzinę dziennie, nie powinno korzystać z telefonu dłużej niż przez godzinę.
Oczywiście nie należy pomijać kwestii jakości czasu przed ekranem. Czasem bowiem ilość będzie miała drugorzędne znaczenie. Jeżeli dziecko spędza ten czas na oglądaniu edukacyjnych treści lub rozwiązywaniu łamigłówek, nie ma się co przejmować przekroczeniem limitów. Jeżeli natomiast cały ten czas upływa na oglądaniu bezwartościowych treści, jakich pełno na YouTubie, wskazane byłoby skrócić czas przed ekranem.
Pomóc tutaj może wdrożenie kontroli rodzicielskiej i ograniczenie treści, jakie dziecko może oglądać.