Among Us – co to jest? Czy to bezpieczne dla dzieci?
Współcześnie nasze dzieci są wręcz bombardowane różnymi trendami i upodobaniami. Możemy nie mieć pojęcia na temat Pokemonów albo Krainy Lodu, ale to nie przeszkadza, by w pewnym momencie nasze dziecko „przyniosło” z przedszkola zamiłowanie do tych tematów. I choć rodzice nie zapoznają wcale podopiecznych z danymi kreskówkami, zabawkami albo grami, to czasami dzieci same się z nimi zapoznają i wkrótce naciskają, by mieć gadżety z danymi bohaterami. To samo dotyczy gier. Choć niektórzy rodzice nie dają dzieciom dostępu do smartfona lub komputera, niektóre zaskakująco szybko poznają pewne gry, a potem chętnie oglądają na YouTubie streamingi, czyli relacje z grania. Być może usłyszeliście kiedyś od dzieci o czymś takim jak Among Us. Co to jest?
O co chodzi w grze Among Us?
Among Us to gra dostępna na komputerze i urządzeniach mobilnych. Ma ona ocenę PEGI 7+, a więc przeznaczona jest dla graczy powyżej 7. roku życia. Tutaj jednak zalecamy ostrożność i podjęcie decyzji w oparciu i rozwój emocjonalny dziecka, bowiem jednym z celów rozgrywki jest eliminacja innych graczy – a dokładniej zabijanie ich.
Na czym polega Among Us? Rodzicom może się to kojarzyć z grą w „Mafię” – grupka graczy ma za zadanie wykonywać pewne zadania, ale przeszkadza im w tym oszust (ang. impostor) bądź oszuści, którzy mogą eliminować, czyli właśnie zabijać innych graczy. Role są nieznane i konieczne jest odkrycie, kto jest kim. Bardzo ważny jest tutaj element pracy zespołowej i komunikacji, co należy uznać za zaletę.
Rozgrywki są krótkie, określona ilość graczy rozpoczyna „partię” w wybranym motywie, postacie po drodze wykonują bardzo proste zadania i odkrywają otoczenie. W międzyczasie oszust bądź oszuści starają się wyeliminować jak najwięcej graczy. Gdy zostanie mniej graczy niż oszustów, grę wygrywają oszuści. Gdy gracze odkryją tożsamość oszusta, to oni wygrywają.
Among Us – tryby rozgrywki
Co ważne, w grę można grać w trybie publicznym lub prywatnym. Dołączając do rozgrywki publicznej, pozostali gracze będą losowo wybranymi osobami, z całego świata. Jeżeli utworzymy własną rozgrywkę i ustawimy ją jako publiczną, będą mogły do niej dołączyć dowolne osoby. Gra prywatna nie jest dostępna dla przypadkowych osób, aby do niej dołączyć, konieczne jest podanie specjalnego kodu (hasła).
Ważnym elementem gry jest ogólnodostępny czat, który pozwala na komunikację między graczami i odkrycie oszustów. Czat automatycznie cenzuruje wulgaryzmy oraz dane osobowe, jednak nigdy nie wiadomo, z jakimi treściami spotka się tam nasze dziecko.
Czy Among Us jest bezpieczne dla dzieci? W przypadku dzieci w dolnej granicy sugerowanego wieku zalecamy ostrożność i zadbanie o to, by dzieci grały w trybie prywatnym, wśród kolegów i koleżanek. Aby to zrobić, konieczne jest utworzenie rozgrywki jako host (ang. gospodarz). W trybie tym decydujemy, ilu ma być graczy, ilu oszustów i jak ma wyglądać motyw rozgrywki. Należy tutaj wybrać tryb prywatny, a następnie udostępnić kod dostępu kolegom i koleżankom.
Czy Among Us jest za darmo?
Among Us jest grą darmową, jednak pewne jej elementy są płatne, w tym także rezygnacja z reklam, które pojawiają się po zakończeniu każdej rozgrywki. Jednym ze smaczków Among Us jest możliwość tworzenia spersonalizowanych awatarów. Za pieniądze można im kupować różne gadżety, jak na przykład czapki.
Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają postaci z Among Us.