Imiona zakazane w Polsce. Dlaczego tak nie można nazwać dziecka?
Prawo w Polsce określające zasady, według których można nadawać dzieciom imiona, jest dość liberalne. Możemy zdecydować się na imię wywodzące się z innego języka albo neutralne płciowo. Jednak pewnych imion nie można nadawać. Jakich i dlaczego?
Imiona neutralne płciowo — co to? Przykłady >>
Zasady dotyczące nadawania imion w Polsce
- Po pierwsze, imię należy wybrać do 21 dni od porodu – po tym czasie zostanie ono nadane z urzędu.
- Po drugie, dziecko może mieć maksymalnie dwa imiona, pierwsze imię będzie głównym.
- Po trzecie, imię powinno być w formie pełnej, nie zdrobniałej, jak na przykład Ania, chociaż i takie przypadki się zdarzają.
Najrzadsze imiona dla dzieci z 2023 roku – wśród nich Staszek, Maciek, Jutrzenka i Hailey >> - Po czwarte, imię nie powinno być ośmieszające lub nieprzyzwoite.
- I po piąte, powszechne znaczenie imienia nie powinno wprowadzać w błąd w kwestii płci – nie należy chłopcom nadawać imion typowo żeńskich, ani dziewczynkom typowo męskich.
Urzędnik w Urzędzie Stanu Cywilnego kierując się tymi zasadami, wyraża zgodę na nadanie dziecku zaproponowanego imienia.
Imiona zakazane w Polsce
Nie ma oficjalnej listy imion zakazanych w Polsce. Dziś możemy wybrać niemal dowolne imię, nawet takie jak Jutrzenka czy Malina. Rada Języka Polskiego przygotowała jednak zalecenia, jakich imion się wystrzegać i podała przykłady imion, których nie powinno się nadawać. Zalecenia mówią, by unikać:
- imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.
- imion pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta.
- imion o pisowni archaicznej (wyjątkowo można taką pisownię zachować dla utrzymania już istniejącej tradycji rodzinnej), a także niezgodnej ze współczesną ortografią polską.
Pełną listę zaleceń możecie znaleźć na stronie Rady Języka Polskiego >>.
Przykłady imion zakazanych w Polsce
Zgodnie z powyższymi zaleceniami, niewskazane jest na przykład:
- imię Nicol/Nikol dla dziewczynki (żeńska forma to Nicole),
- imię Nikola dla chłopca,
- imię Carol dla dziewczynki,
- imię Jaś dla chłopca (to forma zdrobniała),
- imiona budzące negatywne skojarzenia, na przykład Kurtyzana, Belzebub, Lucyfer (choć to ostatnie to współcześnie imię uwielbianego bohatera popularnego serialu).
Przykłady imion, na które nie zgodzili się kierownicy Urzędu Stanu Cywilnego: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana, Batman, Sosnowiec, Toshiba a także Sars, Covid, Pandemia czy Kwarantanna…
Jak widać oryginalność rodziców nie ma granic 😉.