Dodatki i ulgi dla rodzin wielodzietnych w Polsce — jakie i w jakiej wysokości się należą?
Dziś rodziny wielodzietne (trójka dzieci lub więcej) są rzadziej spotykane niż kilkadziesiąt lat temu. I choć zmieniło się naprawdę wiele, a rodzice mają dostęp do rzeczy bardzo ułatwiających życie (jak chociażby chusteczki nawilżane, pieluchy wielorazowe i jedzenie w słoiczkach), to życie takiej rodziny może być współcześnie w pewien sposób trudniejsze. Nie zawsze możemy liczyć na pomoc innych członków rodziny, mamy inne potrzeby niż nasi rodzice i dziadkowie, więcej czasu poświęcamy dzieciom (co potwierdzają liczne badania). Okazuje się jednak, że takie rodziny mogą w Polsce liczyć na przeróżne rodzaje ulg i benefitów.
Rodzina wielodzietna w Polsce – podatki
Rodzice w corocznym zeznaniu PIT 36 i PIT 37 mogą odpisać ulgę na dziecko, istnieje tu jednak próg dochodowy gdy mamy pod opieką jedynaka. W przypadku rodzin, w których jest dwoje lub więcej dzieci, nie ma progu dochodowego. Rodzina 2+3 może liczyć na zwrot podatku w wysokości 4224,12 złotych.
Rodzina wielodzietna – przedszkole, szkoła, żłobek
Rodziny wielodzietne mogą liczyć na pierwszeństwo podczas rekrutacji do żłobków, przedszkoli i szkół. Oczywiście nadrzędnym kryterium pozostaje tutaj miejsce zamieszkania (rodzina mieszka w gminie, w której znajduje się dana placówka) i dotyczy to placówek publicznych. Jeżeli jednak do przedszkola aplikują osoby z tej samej gminy, to rodzina wielodzietna będzie mieć pierwszeństwo. W szkole podstawowej będącej poza rejonem, jeżeli będą dodatkowe miejsca, to w pierwszej kolejności mogą na nie liczyć właśnie rodziny wielodzietne (oraz rodziny z osobami niepełnosprawnymi i samotni rodzice).
Rodzina wielodzietna – ulgi w komunikacji
W przypadku podróży pociągami, rodzice z Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć na 37% zniżki. W przypadku komunikacji miejskiej zniżki są zależne od gminy. Na przykład – w Krakowie dzieci posiadające Krakowską Kartę Rodziny (mogą ją otrzymać rodziny wielodzietne mieszkające i rozliczające podatek dochodowy w Krakowie) do 18. roku życia (lub do 24. roku życia, jeżeli kontynuują naukę) mogą podróżować komunikacją miejską za darmo, natomiast rodzice mają 50% zniżki. W Warszawie dzieciom z rodzin wielodzietnych przysługują bilety roczne na I i II strefę w cenie 99 złotych. Warunkiem jest zamieszkiwanie przez dziecko na terenie Warszawy oraz mieszkanie i rozliczanie w Warszawie podatku przez przynajmniej jednego rodzica.
Karta Dużej Rodziny a ulgi zapewniane przez gminy
Karta Dużej Rodziny jest przyznawana w całej Polsce i uprawnia do wielu zniżek (paliwo, zakupy spożywcze w niektórych sieciach handlowych, bilety do muzeum i tym podobne). Co większe gminy w Polsce mają też swoje własne programy. Na przykład Poznańska Duża Rodzina, Gdynia Rodzinna Plus czy właśnie wspomniana Krakowska Karta Rodziny. Będąc uczestnikiem takiego programu, można liczyć na jeszcze korzystniejsze ceny w placówkach kulturalnych i nie tylko.
Partnerów Karty Dużej Rodziny możecie sprawdzić tutaj >>.
Zasiłki dla rodzin wielodzietnych
Rodziny, w których dochód nie przekracza 674 złote na członka rodziny, mogą liczyć na zasiłek. Są to raczej symboliczne kwoty od 95 do 135 złotych na dziecko, w zależności od wieku. W przypadku rodzin wielodzietnych można liczyć na dodatkowe 95 złotych na trzecie i kolejne dziecko.
Becikowe, czyli dodatek z tytułu urodzenia dziecka
W przypadku rodzin wielodzietnych znika kryterium dochodowe, które wynosi 1922 złote na członka rodziny. Niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów, za urodzenie trzeciego dziecka można otrzymać 1000 złotych.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – 12000+
Dla drugich i kolejnych dzieci przewidziane jest dodatkowe świadczenie wynoszące w sumie 12000 złotych (1000 złotych miesięcznie przez rok lub 500 złotych miesięcznie przez 2 lata) pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Więcej na ten temat:
Rodzinny kapitał opiekuńczy – dla kogo, kiedy wnioski? Zmiany w 400 plus >>
Zwolnienie z podatku rodzin 4+
Dla rodzin, w których wychowuje się 4 lub więcej dzieci, przewidziane jest całkowite zwolnienie z podatku dochodowego, pod warunkiem nieprzekroczenia progu dochodowego. To 170 000 złotych w skali roku w przypadku dwójki rodziców i 85 000 złotych w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko (dochody rzędu 7000 złotych).