Pierwsze kieszonkowe — kiedy i ile dawać?
Dawanie dziecku kieszonkowego to najlepszy sposób na naukę o inwestowaniu i oszczędzaniu. Także rodzicom pozwala to mieć większą kontrolę nad finansami. Nie zawsze mamy świadomość tego, ile wydajemy na różnego rodzaju zabawki, które potem często leżą porzucone w kącie. Wraz ze wprowadzeniem w życie dziecka kieszonkowego, warto również ustalić pewne zasady, zależne od wieku.
Kieszonkowe – od jakiego wieku?
Naszym zdaniem nie ma sensu wcześniej dawać kieszonkowego niż przed 6. rokiem życia. Nawet wtedy dziecko może mieć bardzo nikłe pojęcie o wartości pieniądza, chociaż spokojnie powinno orientować się w cenach pomiędzy 1 a 20 złotych. Raczej nieliczne przypadki będą w stanie na tym etapie odłożyć wielokrotność kieszonkowego.
Kieszonkowe – jak często dawać?
Dużo łatwiej zarządza się budżetem w małych okresach. Dawanie kieszonkowego raz na miesiąc może skończyć się bardzo szybkim wydaniem tych pieniędzy. W zasadzie to nic złego, ot, po prostu lekcja życiowa, ale nawet dorosłym bywa ciężko zaplanować wydatki na cały miesiąc. Dużo lepiej sprawdzi się system tygodniówek. I tutaj też znaczenie będzie mieć, w jaki dzień te tygodniówki będą dawane dziecku. Jeżeli dostanie pieniądze w poniedziałek, to być może maluch będzie musiał zwalczyć wiele pokus po drodze do weekendu, gdzie często dzieją się różne rzeczy, gdzieś razem wychodzicie, jest okazja do wydania oszczędności. Jeżeli natomiast sobota będzie dniem wypłaty, całość szybko się rozejdzie i nie pozostanie już nic na spontaniczne wydatki w środku tygodnia. Obie opcje mają swoje plusy i minusy, dobrym pomysłem może też być dawanie dziecku kieszonkowego w środę.
Kieszonkowe – ile dawać dziecku?
No i najważniejsze, ile takiego kieszonkowego dawać? Mamy dwie propozycje.
- 10 złotych tygodniowo przez pierwsze kilka lat, po osiągnięciu wieku nastoletniego 15 lub 20 złotych. Gdyby to dotyczyło czasów sprzed kilku lat, powiedzmy 2019, 2020 rok, byłyby to całkiem przyzwoite pieniądze. Dziś niestety mają zdecydowanie mniejszą wartość.
- Ile lat, tyle pieniędzy. Z początku dziecko będzie otrzymywało raczej niewielkie, symboliczne kwoty, ale też jest to czas, w którym na nas ciąży obowiązek zapewnienia niemal wszystkiego.
Kieszonkowe – dodatkowe zasady
Wraz ze wprowadzeniem kieszonkowego dobrze jest ustalić pewne zasady, które również dla Was będą pomocne. Poniżej przykłady, być może coś z tego będzie Wam odpowiadać:
- kieszonkowe należy do dziecka i to ono decyduje, na co je wyda oraz kiedy,
- z chwilą, gdy dziecko zaczyna dostawać kieszonkowe, rodzice nie kupują już żadnych zabawek, tylko na różnego rodzaju święta i okazje — jeżeli dziecko marzy o jakiejś rzeczy za kilkadziesiąt złotych, musi na ten cel odkładać,
- słodycze podlegają pewnym regulacjom – jeżeli dziecko wydaje pieniądze na słodkości, to rodzice ograniczają wydatki ze swojej strony na ten cel, by nie przesadzać z cukrem,
- na wakacjach dziecko dostaje większe kieszonkowe, ale rodzice nie kupują żadnych „pamiątek”,
- w przypadku dzieci nastoletnich można jeszcze zwiększyć kieszonkowe, które będzie miało również pokryć koszty dojazdu do szkoły i ewentualnej przekąski – wtedy dziecko jest samo za siebie odpowiedzialne.
Godna polecenia jest tutaj również książka dla najmłodszych Julek i dziura w budżecie. Dla przedszkolaka może to być jeszcze zbyt skomplikowane, chociaż starszaki mogłyby już próbować przyswoić tę wiedzę.