Czy trzeba uczyć dziecko czytać przed rozpoczęciem szkoły?
Wrzesień nadchodzi wielkimi krokami. Jak co roku wielu rodziców przeżywa ten okres, zwłaszcza ci, którzy do szkoły posyłają swoje pierworodne dzieci. Jeżeli wierzyć twórcom w internecie, to za kilka lat większość z Was będzie 1 września witała z ulgą 😉. Póki co pozwólmy sobie na odrobinę zamartwiania się i rozterek.
Początek roku szkolnego — jak się przygotować? >>
Czy dziecko w pierwszej klasie musi umieć czytać?
Często już zerówkowicze uczą się czytać. I nie jest to zasługa ambitnych rodziców lub nauczycieli, tylko dzieci, które same na to naciskają 😉. Co ciekawe, niektóre dzieci uczą się tego… same! Wszystko zaczyna się od literek, z których składa się imię malucha. A potem już idzie z górki.
Ale trzeba wziąć pod uwagę, że to nie jest norma, do której wszyscy powinni dążyć, nie wymaga tego również podstawa programowa zerówki. Na naukę czytania przychodzi czas właśnie w pierwszej klasie.
Komiksy dla dzieci, które warto kupić >>
Dzieci, które dopiero idą do szkoły, nie muszą wcale umieć czytać, bo właśnie tutaj mają zdobyć tę umiejętność. Nawet jeżeli większość uczniów w danej klasie już to potrafi, nic nie szkodzi. Nauczyciel zgodnie z podstawą programową będzie zapoznawać pierwszoklasistów z wszystkimi literkami, potem będą składać sylaby i całe zdania. W zasadzie w gorszej sytuacji są dzieci, które już to potrafią, bo mogą się trochę nudzić podczas lekcji 😉. Ale to jeszcze nie koniec świata i z pewnością cała klasa szybko będzie czytać krótsze lub dłuższe teksty.
Jak nauczyć dziecko czytania?
Jeżeli z jakichś względów chcielibyście jednak nauczyć dziecko czytania, warto skorzystać z jednej z tych technik.
- Symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania – wyróżnia ona 5 etapów, od samogłosek do tekstów.
- Metoda Domana – czytanie globalne, czyli rozpoznawanie całych słów, a nie poszczególnych liter. Pozwala w przyszłości naprawdę szybko czytać, choć jest wymagająca.
- Metoda czytania fonetyczno-literowo-barwna – metoda, która polega na rozdzielaniu kolorystycznym poszczególnych głosek.
Najczęściej stosowaną metodą jest pierwsza, choć czasami może być niezrozumiała dla rodzica – dziecko uczy się abstrakcyjnych sylab, jak na przykład: pi, pa, pu, tu, ta, ti, a dopiero potem składa je w całe wyrazy.
Jako wspomaganie nauki czytania polecamy zestaw Czytam sobie. Pierwsze słowa. W środku znajdziecie książkę, poradnik dla rodziców oraz pięknie wydane kolorowe karty.