Upały a niemowlaki — co robić, by uniknąć odparzeń, potówek oraz udarów
„Obsługa” noworodka bywa stresująca, zwłaszcza gdy pojawiają się upały. Z jednej strony chcemy dziecku jak najbardziej ulżyć i odsłonić ciało, z drugiej strony obawiamy się poparzeń słonecznych lub zawiania. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą Wam pomóc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z wysokimi temperaturami.
Odparzenia dziecka, odparzenia noworodka
Niektóre maluchy od pierwszych dni mają skórę, która nie jest podatna na odparzenia. A niektóre wręcz przeciwnie i zarówno w wieku niemowlęcym jak i dziecięcym zdarzają się przykre incydenty. Odparzenie u noworodka występuje nie tylko w miejscu, gdzie jest pieluszka, nierzadko zdarza się, że podrażnione są miejsca, w których maleństwo ma fałdki – szyja, pachwiny, ramiona. Może to być szczególnie dotkliwe podczas upałów. Aby uniknąć odparzenia u dziecka, stosujcie te zasady:
- Częsta zmiana pieluszki i wietrzenie. Dbajcie o to, by w ciągu dnia pieluszka była zmieniana częściej niż zwykle. Podczas przebierania starajcie się wietrzyć skórę, o ile to możliwe i bezpieczne. Dobrze osuszona skóra to najlepszy sprzymierzeniec w walce z odparzeniami.
- Wycieranie miejsc wrażliwych i kąpiel. O ile obecne zalecenia mówią o tym, że 2-3 kąpiele w tygodniu są wystarczające, o tyle w czasie upałów można tę ilość zwiększyć. Ale niech to będzie krótka kąpiel, w samej wodzie, która ma za zadanie oczyścić delikatne miejsca. W ciągu dnia rozchylajcie palcami fałdki na ciele dziecka i wycierajcie skórę, najlepiej chusteczkami z samą wodą w składzie lub płatkami kosmetycznymi zamoczonymi w wodzie. Po takim zabiegu trzymajcie jeszcze fałdki przez chwilę rozchylone, by skóra mogła wyschnąć.
- Smarowanie kremem. Nie zaleca się, by smarować skórę przy każdym przebieraniu pieluszki dziecka. Powinno się to robić wtedy, gdy widzimy już zaczerwienienie. Dobry krem poradzi sobie z tym natychmiastowo. Jeżeli natomiast macie krem na odparzenia o składzie bez zarzutu, można profilaktycznie posmarować dziecko kilka razy dziennie podczas upałów, także w miejscach fałdek. Dobry krem powinien mieć w składzie dużo olejków pielęgnacyjnych, żadnych konserwantów, parabenów, silikonów i tym podobnych.
Jak często powinno się kąpać dziecko? >>
Potówka u dzieci podczas upałów
Potówka to inny, nieprzyjemny problem, jednak rzadziej spotykany niż odparzenia. Niektóre dzieci bardzo intensywnie się pocą, a potem na skórze pojawia się wysypka, która z czasem tworzy rany. Jak sobie radzić z takim problemem?
Po pierwsze, trzeba wybierać odzież z naturalnych materiałów dobrej jakości. Bawełna czy len pozwolą skórze oddychać i wchłoną pot. Gdy tylko zauważymy plamy na ubraniu, trzeba natychmiast przebrać dziecko.
Po drugie, można spróbować naturalnych dezodorantów w kremie. Nie należy ich mylić z dezodorantami „w kulce”, chodzi o produkty, które mają konsystencję gęstego kremu i aplikuje się je poprzez wsmarowanie palcami. UWAGA! Tutaj również skład jest bardzo ważny i nie zaleca się stosowania tak zwanych blokerów. Wybierajcie produkty z firm specjalizujących się w tworzeniu kosmetyków o dobrych składach. Dezodorant nie może zawierać soli glinu (między innymi popularne aluminium) czy konserwantów. Stosowanie takich dezodorantów w kremie jest raczej niewskazane u dzieci poniżej 1. lub 3. roku życia (w zależności od producenta), jednak może to być mniejsze zło niż bolesne rany na ciele. Możecie spróbować zrobić własny kosmetyk, poprzez połączenie sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Taka mieszanka nie powinna zaszkodzić skórze dziecka i dość dobrze ogranicza pocenie się.
Udar cieplny (słoneczny) u dziecka
Udar cieplny u dzieci to skutek zbyt intensywnego nagrzania ciała. Szczególnie łatwo o udar, gdy głowa i kark są długotrwale narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Czasem objawy mogą się pojawić nawet po kilku godzinach od ekspozycji na słońce. W przypadku udaru temperatura ciała dziecka może osiągnąć nawet 42 stopnie!
W upalne dni unikajcie długotrwałego przebywania na zewnątrz między godziną 12 a 16. Nawet między 16 a 18 wciąż utrzymują się temperatury maksymalne, ale o tej godzinie bliżej już do spadków tych wartości. Jeżeli wiecie, że szykuje się upalny dzień, już koło 8 – 9 rano pozamykajcie szczelnie wszystkie okna i drzwi oraz zasuńcie zasłony. Wybierzcie się na spacer przed południem, a środek dnia spędźcie w domu, chyba że macie możliwość przebywania nad wodą, w cieniu. Dbajcie o regularne nawadnianie, a gdy dziecko nie pije wystarczającej ilości wody, sięgajcie po arbuza lub świeżo wyciskane soki. Niemowlakom w zupełności wystarczy mleko z piersi, nie trzeba maleństwa dodatkowo dopajać, chyba że domaga się piersi rzadziej niż zwykle.
Jakie są objawy udaru cieplnego u dziecka?
ogólny niepokój,
płacz (który jest najczęściej wywołany bólem głowy),
bóle głowy,
zawroty głowy,
zapadnięcie oczu i ciemiączka,
zaczerwienienie i poparzenia skóry,
brak potliwości,
dreszcze,
przyśpieszony oddech,
wysokie ciśnienie krwi,
biegunka,
skąpomocz lub zahamowanie oddawania moczu,
zwiotczenie mięśni,
nudności i wymioty,
wycieńczenie organizmu, apatyczność,
utrata przytomności
W przypadku zaobserwowania udaru cieplnego u dziecka zadzwońcie po pogotowie i postarajcie się stopniowo schłodzić organizm. Absolutnie nie wolno robić tego gwałtownie, poprzez wkładanie do zimnej wody, może to spowodować szok termiczny. Pomocne może być okładanie ciała mokrą pieluszką tetrową, masowanie kończyn i regularne podawanie wody.
Niemowlę podczas upałów – oparzenia
Oparzenia słoneczne wiążą się z ogromnym ryzykiem. A skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i z pewnością nie poradzi sobie z dużą ilością promieniowania. Dlatego przed każdym wyjściem na zewnątrz w okresie letnim (a w zasadzie w okresie już od kwietnia aż do końca września) smarujcie dziecko kremem z filtrem SPF 50, najlepiej także z oznaczeniem +++. Pieluszka tetrowa zawieszona na wózku nie zatrzyma całego promieniowania! Dodatkowo blokuje ona dostęp powietrza, ale to już temat na osobny artykuł.
Jaki krem z filtrem dla dzieci? Krem z filtrem dla niemowląt >>
Nawet jeżeli dziecko posmarowane jest kremem z filtrem, nie możecie wystawiać jego skóry na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Szukajcie cienia tak często jak tylko się da i w miarę możliwości zakrywajcie ciało. Co 2-3 godziny powtarzajcie aplikację kremu, który ściera się w wyniku pocenia czy kąpieli w wodzie.