Jazda na rowerze z dzieckiem — przepisy prawa
Sezon rowerowy w pełni, na ulicach i ścieżkach rowerowych pełno jest jednośladów. Jeżeli planujecie jeździć z maluchami na rowerze, koniecznie trzeba się zapoznać z przepisami prawa. Zakładamy, że z kodeksem drogowym w kwestii przepisów dla pełnoletnich cyklistów jesteście już zaznajomieni. Wiecie, kiedy można jechać po chodniku i jak się wtedy zachowywać, znacie zasady pierwszeństwa i przekraczania przejść dla pieszych. W przypadku jazdy z dziećmi zasady nieco się zmieniają w pewnych kwestiach.
Dziecko na rowerze w świetle przepisów
Trochę przewrotnie napiszemy najpierw, czego przepisy nie określają – nie ma wymogu ubierania kasków. Jednak naszym zdaniem to jest podstawa i bez kasku nie ma co wsiadać na rower, zwłaszcza w przypadku dzieci. Całkiem niewinna wywrotka lub zderzenie mogą się skończyć wstrząśnieniem mózgu i nie tylko.
Inne przepisy przewidziane są dla rowerzystów poniżej 10. roku życia, a inne powyżej tego wieku. Najmłodsi cykliści są bowiem traktowani jako… piesi! Co za tym idzie, mogą poruszać się wyłącznie po chodnikach, a gdy takowych nie ma, to po lewej stronie jezdni, poboczem. Nie mogą poruszać się po ścieżce rowerowej ani po jezdni, chyba że nie ma pobocza ani chodnika — wtedy również po lewej stronie. Przy korzystaniu z chodnika należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca innym pieszym. Również dorosły cyklista opiekujący się takim dzieckiem może się stosować do tych zasad i korzystać z chodnika. Ważne jest, że dziecko poniżej 10. roku na rowerze musi mieć pełnoletniego opiekuna, niekoniecznie na rowerze.
Jakie zasady dotyczą dziecka powyżej 10. roku życia na rowerze
Jeżeli Wasze dziecko ma powyżej 10 lat i chcecie z nim jeździć na rowerze po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych, niezbędne jest wyrobienie Karty Rowerowej.
Karta rowerowa — jak ją zdobyć i czy jest dziecku potrzebna? >>
Przypominamy, że przemieszczanie się po chodnikach rowerem jest zabronione poza kilkoma wyjątkami. Dopuszcza się tego, gdy na drodze jest ograniczenie prędkości powyżej 50 kilometrów na godzinę, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (wiatr, gołoledź, mgła, silny deszcz) lub gdy jest się opiekunem dziecka poniżej 10. roku życia na rowerze.
Karta rowerowa obowiązuje do 18. roku życia. W praktyce jednak mało kto zawraca sobie głowę wyrabianiem tego dokumentu, ponieważ posiadanie jej nie jest szczególnie egzekwowane przez stróżów prawa, co według nas jest błędem. Za brak takiego dokumentu może jednak grozić mandat w wysokości 200 złotych.
Dziecko w foteliku / przyczepce rowerowej a przepisy
Dziecko do 7. roku życia można przewozić na rowerze w foteliku lub w specjalnej przyczepce. W tym drugim przypadku musi być to pojazd przystosowany do przewożenia dzieci, nie ma tutaj mowy o stosowaniu przyczepek towarowych i tym podobnych. Przewożąc dziecko w jeden z wymienionych sposobów, rowerzysta nie ma specjalnych przywilejów i zgodnie z przepisami musi przemieszczać się po drodze, z wyłączeniem wyjątków opisanych powyżej. Nie można przewozić w przyczepce lub foteliku dzieci starszych niż 7 lat.