Pokój dla ucznia — jak go urządzić? Porady i najczęstsze błędy
Moment pójścia dziecka do szkoły to wiekopomna chwila. Wydawać by się mogło, że już jest prawie dorosłe 😊. Najważniejsza zmiana z perspektywy przestrzeni do życia jest taka, że trzeba zadbać o miejsce do nauki. Jak urządzić pokój ucznia, by był on jak najbardziej funkcjonalny?
Łóżko dla dziecka / dzieci w wieku szkolnym
Jeżeli już wcześniej zaopatrzyliście się w łóżko o długości co najmniej 160 centymetrów (polecaliśmy takie w tym artykule >>), to spokojnie Wam jeszcze wystarczy na dłuższy czas. ALE 😊. Być może zacznie się u Was właśnie okres nocowania koleżanek lub kolegów. Można kupić łóżko z dodatkowym, wysuwanym poziomem, który posłuży za nadprogramowe miejsce do spania. Jeżeli jednak nie macie aktualnie budżetu na zmianę tego mebla, to dmuchany materac też da radę 😉.
Warto rozważyć również wersje, które pozwolą zaoszczędzić miejsce – zwłaszcza gdy powierzchnia pokoju dziecka jest niewielka. Wtedy mogą się sprawdzić zestawy typu łóżko piętrowe + biurko. Również łóżka chowane w szafie zdadzą tutaj egzamin. Odradzamy rozkładane sofy, ze względu na jakość materaca.
Biurko dla dziecka / dzieci w wieku szkolnym
Ja już wspomnieliśmy, jednym rozwiązaniem może być biurko w zestawie z łóżkiem, ale tutaj mamy trochę związane ręce w kwestii odpowiedniego ustawienia. Zaleca się bowiem, by biurko stało w pobliżu okna. Pozwala to na naukę przy świetle dziennym, a na dodatek może być bardzo dobre dla oczu. Lekarze uważają, że jedną z przyczyn, dla których tak powszechne są teraz wady wzroku, jest fakt, że zbyt dużo czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, skupiając wzrok na rzeczach, które są stosunkowo blisko. Patrzenie na rzeczy bardzo odległe, znajdujące się na horyzoncie, jest swoistym treningiem dla oczu. Dlatego biurko umieszczone przy oknie pozwala dbać o wzrok dziecka, jeżeli będzie ono od czasu do czasu zerkało w dal.
Jak chodzi o sam design, to pociągająca może się wydawać opcja biurka w stylu skandynawskim – sam blat na nogach. To rozwiązanie, na które mogą sobie pozwolić osoby mające dużo przestrzeni w pokoju. Wraz z rozpoczęciem nauki pojawią się podręczniki, zeszyty i nie tylko, a z czasem będzie ich niestety tylko przybywać. Jeszcze parę lat minie do czasu, gdy wasze dziecko będzie chodziło do szkoły beztrosko z jednym zeszytem do wszystkiego 😉. Dlatego wskazane jest tutaj zadbanie również o regał lub szafkę na książki, a jeżeli brakuje na to miejsca, to uratować Was mogą szuflady biurka. Radzimy unikać wersji bardzo głębokich i pojemnych, ponieważ z czasem zaczną tam lądować wszystkie rzeczy, które nie znalazły swojego miejsca i naprawdę trudno będzie to uporządkować. Lepiej rozlokować podręczniki i zeszyty w kilku mniejszych szufladach, ale tematycznie, a najmniejszą z nich przeznaczyć na przybory.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie zakup biurka, które ma regulowaną wysokość. Zadbajcie też o odpowiednie krzesło do nauki, które zapewni poprawną sylwetkę i nie będzie wpływało negatywnie na kręgosłup.
Komoda / szafa dla dziecka w wieku szkolnym
O ile wcześniej świetnie mogła się sprawdzać komoda, o tyle teraz lepszym rozwiązaniem może być szafka / szafa z miejscem do wieszania ubrań na wieszakach. Odzież dziecka zajmuje już więcej miejsca i składanie wszystkiego w kostkę niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem, a na dodatek pewnie już macie więcej niż jedno odświętne ubranie. Taka odzież powinna wisieć na wieszakach, dzięki czemu nie trzeba jej prasować na 5 minut przed wyjściem. Garderoba ucznia to w zasadzie tylko trochę mniejsza wersja garderoby dorosłego człowieka.
Pokój dziecka – strefa zabawy
Choć wydawać się może, że dziecko jest już duże, nie można zapomnieć o strefie zabawy. Im uczeń jest młodszy, tym większa przestrzeń będzie potrzebna. Z wiekiem zabawek zacznie ubywać (na szczęście), ale wtedy na ich miejsce może się pojawić stojak z gitarą lub toaletka z lustrem. Trzeba jednak zadbać o to, by w pokoju było miejsce na zabawę oraz na przechowywanie zabawek. Pudełka na zabawki lepiej zastąpić zabudowanymi meblami. Być może przydadzą się teraz regały, na których można poukładać książki oraz gry.
Pokój dziecka w wieku przedszkolnym – błędy
Pokój dla ucznia to poważna sprawa. Ten etap życia dziecka wiąże się ze zmianą myślenia rodziców. Oczekujemy od dziecka więcej samodzielności i odpowiedzialności, chcemy coraz mniej uczestniczyć w sprzątaniu. Warto zadbać o to, by w pokoju nie zabrakło kosza na odpady zmieszane. Coś nam podpowiada, że perspektywa wyniesienia skórki od banana do kosza w kuchni oddalonej o 10 metrów może się skończyć porzuceniem jej na parapecie lub biurku. Na tym etapie nie ma sensu ingerowanie jakkolwiek w wystrój, a być może wskazane będzie odświeżenie ścian i dekoracji, które są pozostałością okresu przedszkolnego lub niemowlęcego 😉. Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniej strefy do nauki, bo to będzie głównie zajmowało czas Waszego dziecka w domu. Ale nie powinno też zabraknąć strefy do relaksu i zabawy, gdzie maluch będzie mógł odreagować. Jeżeli przestrzeń Wam na to pozwala, zadbajcie o dodatkowe miejsce do siedzenia, na przykład kupując worki do siedzenia lub siedziska podwieszane.
Jeżeli dziecko uwielbia tworzyć – niech nie zabraknie przestrzeni kreatywnej.
Jeżeli uwielbia tańczyć – dobrze będzie zostawić kawałek podłogi do pląsów.
Jeżeli lubi gry planszowe lub klocki LEGO – wskazany będzie dodatkowy stoliczek.
Na tym etapie bardzo ważna jest organizacja – zadbajcie o to, by w pokoju każda rzecz miała swoje miejsce. Bielizna w osobnych szufladach, ubrania w szafie, zabawki w szafkach lub komodzie, książki na półce, gry na regale. Gdy dziecko nauczy się, gdzie powinny znajdować się poszczególne przedmioty, łatwiej będzie mu utrzymywać porządek.