Tłusty czwartek dla dzieci — prosty przepis na pączki, faworki, jabłka w cieście z cynamonem i oponki serowe
Zdarza się Wam robić z dziećmi okolicznościowe wypieki? Jeżeli tak, to koniecznie musicie spróbować czegoś z poniższych propozycji. Są to przepisy raczej proste i powinny się Wam bez problemu udać 😊. Choć jak powszechnie wiadomo — na pewno nie będą one tak udane, jak wtedy, gdy robiła je babcia 😉.
Wypieki z dziećmi — najlepsze przepisy na karnawałowe imprezy
W poniższych przepisach znajdują się śladowe ilości alkoholu. Nie powinny one zaszkodzić dzieciom, ponieważ w procesie smażenia spora jego część wyparuje. Obecność alkoholu ma wpływ na konsystencję wypieków, można jednak z niego spokojnie zrezygnować.
Jabłka w cieście z cynamonem – przepis do zrobienia z dziećmi
Składniki:
300 g mąki pszennej
2 duże jajka
200 ml mleka
szczypta soli
3 łyżki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka ekstraktu z wanilii
4 – 5 jabłek
cukier cynamonowy (wymieszać: 4 łyżki drobnego cukru + 4 łyżki cukru pudru + 1 łyżka cynamonu)
olej rzepakowy lub kokosowy, do smażenia
Przepis pochodzi z tej strony >>.
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w naczyniu i zmiksować blenderem, do połączenia. Ciasto powinno być w miarę gęste, jednolite, bez grudek. Jabłka obrać, wydrążyć od góry gniazda nasienne pokroić na 0,5 cm plastry (nie cieńsze, by się nie łamały w gęstym cieście).
W cieście zanurzać z obu stron plastry jabłek, pokrywając je gęstym ciastem.
Jabłka w cieście smażyć w głębokim tłuszczu, jak pączki, w temperaturze 175ºC, z obu stron, do wysmażenia. Po smażeniu odkładać na ręczniczek kuchenny do odsączenia. Po lekkim przestudzeniu obtaczać w cukrze cynamonowym (dwukrotnie) i układać na paterze.
Oponki serowe – przepis do zrobienia z dziećmi
Nie sposób im się oprzeć!
Składniki:
500 g sera półtłustego
500 g mąki pszennej
100 g cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
4 żółtka
1 lekko kopiata łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka octu
250 ml kwaśnej śmietany
tłuszcz do smażenia np. olej rzepakowy
opcjonalnie: mały kieliszek spirytusu (dodać do zimnego oleju) – można ten krok pominąć
cukier puder do posypania
Przepis po chodzi z tej strony >>.
Ser przecisnąć przez praskę. Mąkę wysypać na blat, dodać ser, cukry, żółtka, sodę, ocet i śmietanę. Zagnieść ciasto. Gotowe oprószyć mąką i rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość ok. 1 – 1,5 cm.
Z ciasta wykrawać szklanką kółka. Następnie na środku wykroić małą dziurkę kieliszkiem lub zakrętką. Kulki powstałe po wycięciu kieliszkiem można ponownie zagnieść i od nowa wyciąć oponki lub je po prostu usmażyć. W dużym garnku rozgrzać tłuszcz z dodatkiem spirytusu. Oponki smażyć z obu stron, na złoty kolor.
Gotowe układać na ręcznikach papierowych, aby ociekły z tłuszczu. Lekko ciepłe posypać cukrem pudrem. Najsmaczniejsze są świeże, od razu po usmażeniu.
Faworki / chrust – przepis do zrobienia z dziećmi
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej (ok. 300 g)
4 żółtka
opcjonalnie: 1 łyżka spirytusu lub ocet 6% – można ten krok pominąć
½ łyżeczki cukru
½ łyżeczki soli
5 kopiatych łyżek gęstej, kwaśniej śmietany
olej lub smalec do smażenia
cukier puder do posypania
Przepis pochodzi z tej strony >>.
Mąkę wymieszać z cukrem i solą. Dodać żółtka, spirytus i śmietanę. Zagnieść na jednolitą masę. Następnie przełożyć ciasto na blat i zbijać drewnianym wałkiem ok. 10- 15 minut (należy uderzać wałkiem w ciasto, rozpłaszczając je, po czym ponownie zwinąć i znów zbijać wałkiem. Dzięki zbijaniu ciasto będzie jednolite, elastyczne, a po usmażeniu kruche i z dużą ilością bąbelków).
Ciasto rozwałkować porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką. Ważne jest, aby blat podsypywać, jak najmniejszą ilością mąki. Ciasto oczekujące na rozwałkowanie należy przykryć ściereczką, żeby nie obsychało. Ciasto pokroić najpierw na paski o szerokości ok. 3- 4 cm, następnie na prostokąty lub równoległoboki o długości ok. 9- 10 cm. Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec. Faworki smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Wyjmować łyżką cedzakową i osączyć na ręczniku papierowym z tłuszczu. Gdy ostygną posypać grubo cukrem pudrem.
Pączki z różą – przepis do zrobienia z dziećmi
No i oczywiście na koniec klasyka karnawału, gwiazda Tłustego Czwartku.
Pączki bywają tematem zajadłych sporów pomiędzy zwolennikami pudru lub lukru, róży lub budyniu i tak dalej. Niezależnie od tego, do której frakcji pączkowej należycie, trzeba przyznać – pączki lubi prawie każdy 😉.
Składniki:
800 g mąki pszennej
14 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
pół łyżeczki soli
120 g drobnego cukru do wypieków
1,5 szklanki mleka
4 duże jajka
2 żółtka
100 g masła, roztopionego
3 łyżki ekstraktu z cytryny lub pomarańczy*
konfitura z róży do nadziania**
lukier lub cukier puder do oprószenia
Przepis pochodzi z tej strony >>.
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się kleić, polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie – odrywać kawałki ciasta, odważyć około 75 g na każdy pączek (tym momencie można je nadziać konfiturą lub dżemem: kawałek ciasta lekko spłaszczyć, na sam środek nałożyć 1 pełną łyżeczkę dżemu, dokładnie skleić by nadzienie podczas smażenia nie wydostało się na zewnątrz), uformować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 20 – 25 minut w zależności od temperatury; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnięciu smażyć pączki w głębokim tłuszczu rozgrzanym do temperatury 175ºC, z obu stron. Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. Nadziewać konfiturą różaną przy pomocy rękawa cukierniczego i tylki do nadziewania pączków, jeśli nie nadzialiście ich podczas formowania.
Jeszcze ciepłe polukrować lub posypać cukrem pudrem.
* Zamiast można dodać 50 ml wódki, rumu lub spirytusu.
** Konfitura różana z płatków lub owoców róży bywa rzadka, warto ją wymieszać z marmoladą różaną twardą, a także zmiksować blenderem, by bez problemu przechodziła przez tylkę do nadziewania pączków.