Karnawał – czym jest i dlaczego go obchodzimy?

Karnawał to czas pomiędzy Świętem Trzech Króli a Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post. Sama nazwa „karnawał” zdradza jego znaczenie – pochodzi z włoskiego carnevale, wywodzącego się z łacińskich wyrażeń carnem levāre („usuwać mięso”) lub caro, vale („żegnaj mięso”). Oznacza to przygotowanie do rezygnacji z mięsa i innych przyjemności podczas Wielkiego Postu.
Inna teoria wiąże karnawał z tradycjami mitologii greckiej, gdzie obchodzono święta ku czci Dionizosa. Bez względu na pochodzenie, karnawał to czas obfitości – suto zastawionych stołów, zabaw i świętowania. Szczególnym momentem jest tzw. tłusty tydzień, którego pozostałością jest dziś Tłusty Czwartek, kiedy zajadamy się pączkami, chrustem i innymi przysmakami. To właśnie w tym czasie odbywały się najbardziej huczne zabawy, pełne radości i biesiadowania. 😊
Karnawał w Polsce
W naszym kraju karnawał pojawił się około XVI-XVII wieku. Niezależnie od statusu społecznego w tym czasie ludzie jedli dużo i tłusto, nie brakowało różnych zabaw, balów maskowych bądź biesiad. W Polsce używa się również określenia Zapusty i istnieją pewne ludowe zwyczaje, które z wiekiem zanikły (przebieranie się w różne postaci, chodzenie po domach i tym podobne). Niektóre z tych zwyczajów mają korzenie pogańskie.
Karnawał na świecie
Najsłynniejszy jest karnawał w Rio de Janeiro, który przyciąga rokrocznie miliony widzów. Drugi największy ma miejsce w Notting Hill w Londynie i odbywa się… w sierpniu. Bardzo popularne są również imprezy w Wenecji, która nieodmiennie kojarzy się z pięknymi maskami na twarz, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Niemczech, a także słynny Mardi Gras (Tłusty Wtorek) obchodzony w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych. Każde z tych miejsc obchodzi karnawał na swój sposób, chociaż wszędzie można oglądać korowody kolorowych postaci.
Karnawał z dziećmi
Ten czas to doskonały moment na wspólne wypieki tłustych słodkości, przebierane zabawy i tańce. Przygotowaliśmy dla Was proste przepisy na oponki oraz chrust >>, a także pomysły na stroje DIY >> (ang. do it yourself, zrób to sam). Można również tworzyć piękne maski z papieru i przygotowywać dekoracje.
Karnawał z dziećmi w domu – pomysły na aktywności >>
Karnawał 2025: od kiedy do kiedy trwa?
Karnawał w 2025 roku rozpoczyna się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, i trwa do 4 marca, czyli do dnia poprzedzającego Środę Popielcową. Jest to czas zabawy, balów i przygotowań do Wielkiego Postu, kończący się tradycyjnie w huczny sposób w ostatnie dni przed Popielcem. Mamy więc dużo czasu na szampańską zabawę! 😎