Sposoby na bolący brzuszek u niemowlaka
Bolący brzuch u niemowlaka to coś, co spędza rodzicom sen z powiek. Niestety także dosłownie. Zanim powiemy, jak sobie z nim radzić, może kilka słów na temat tego, skąd się bierze ten ból i co go powoduje.
Zła dieta podczas karmienia?
Niestety, wciąż wiele mam słyszy, że nie powinno jeść kapusty i tym podobnych produktów w czasie karmienia, bo dziecko będzie miało wzdęcia. To wciąż bardzo powszechny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Słowem wstępu: kiedy maluch przebywa w brzuchu mamy, pobiera pokarm przez pępowinę. Jego jelita nie muszą pracować. Kiedy się rodzi i zaczyna przyjmować pokarm, jego układ trawienny właśnie się uczy, jak sobie z tym poradzić. Dlatego bardzo często w pierwszych dniach życia mogą się pojawiać wzdęcia i problemy z trawieniem. Inną kwestią jest tutaj także łykanie powietrza w czasie jedzenia.
Mleko matki natomiast produkowane jest w gruczołach piersiowych i uwierzcie, nie są one w żaden sposób połączone z jelitami mamy (oczywiście pomijając układ krwionośny, który łączy ze sobą każdy element organizmu). Jeżeli mama je ciężkostrawne produkty, to faktycznie, w czasie trawienia dochodzi do fermentacji i w układzie trawiennym pojawiają się gazy, które powodują wzdęcia. Jednak to nie działa tak, że w mleku matki nagle znajdują się mikrocząsteczki kapusty, kalafiora albo gazy. Dieta matki karmiącej ma bardzo niewielki wpływ na skład mleka, chociaż spożywanie jakiegoś produktu w ogromnych ilościach może zmienić jego smak.
Po czym poznać ból brzucha u dziecka?
Mamy, które miały wcześniej dzieci, niemal intuicyjnie to rozpoznają. Dla pierworódek bywa to ciężkie do zdiagnozowania. O bólu brzuszka może świadczyć kilka rzeczy:
- płacz mimo bycia nakarmionym, przebranym i noszonym,
- zaczerwieniona buzia,
- podkurczone nóżki,
- twardy brzuch,
- wyraz ulgi w momencie puszczania gazów, oddawania stolca.
Jeżeli nie macie pewności, zawsze można się udać na konsultację do pediatry, który bez trudu rozpozna, czy w jelitach nie ma zbyt wielu gazów.
Bolący brzuszek dziecka – sposoby
Skoro już wiemy, co w brzuchu dziecka może powodować ból oraz skąd się to bierze (i skąd się nie bierze 😉), poniżej kilka porad, jak sobie z tym radzić.
Odbijanie
Jeżeli Wasz maluch łapczywie je i łyka dużo powietrza, to dobrze jest zacząć od zapobiegania wystąpienia bólów brzuszka – po jedzeniu obowiązkowo należy dziecko odbić. Nieraz trwa to naprawdę długo, nieraz dziecko przy tym ulewa, nierzadko tuż po odłożeniu poprzedzonym 15-minutowym noszeniem i klepaniem.
Krople probiotyczne
Innym sposobem zapobiegania bólów brzuszka jest podawanie kropli probiotycznych dla niemowląt, już od urodzenia. To kultury dobrych bakterii, które wspomagają pracę jelit.
Masaż brzuszka / pleców
Masaż brzuszka dziecka należy wykonywać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można także masować plecy, wtedy jednak masaż powinien się odbywać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
Podkurczanie nóżek
Aby pomóc maluszkowi pozbyć się gazów, należy podkurczać jego nóżki. Można go w tym celu położyć na przewijaku i delikatnie dociągać kolana do brzucha. Jeżeli w trakcie tych czynności dziecko wypuści gazy to znak, że metoda działa.
Kładzenie na piłce fitnessowej
Wiele mam z okazji zbliżającego się porodu i połogu zaopatruje się w piłkę do ćwiczeń. Może się ona także przydać maluszkowi. Wystarczy położyć go na tej piłce na brzuszku i wykonywać nieznaczne ruchy kołyszące. Oczywiście wymaga to pełnej uwagi i ciągłego trzymania dziecka dwiema rękami!
Ciepły okład – termofor z pestkami wiśni
Termofor wypełniony pestkami wiśni to bezpieczny sposób na ciepły okład. Należy go podgrzać zgodnie z instrukcją i położyć na brzuchu.
Krople na wzdęcia
W aptece można kupić krople na wzdęcia przeznaczone dla niemowląt. Jeżeli nic innego nie działa, można spróbować tego sposobu.
Jeżeli żadna z powyższych metod nie pomaga, a dziecko często i długo płacze, warto skorzystać z pomocy lekarza. Pediatra może odkryć u dziecka jakąś nietypową przypadłość lub zapisać krople na receptę.