Mommy brain / ciążowy mózg — to faktyczne zjawisko. Skąd się bierze, na czym polega? Jak zmienia się mózg matki?
Wiele kobiet, które były w ciąży, niejednokrotnie tłumaczyło się ze swojego zapominalstwa używając określenia ,,to przez ciążowy mózg”. Co to oznacza? Czym jest ciążowy mózg?
Ciążowy mózg – co to jest?
Kobiety w ciąży oraz tuż po porodzie często stają się zapominalskie. Nawet najbardziej zorganizowane mamy nagle stają się jak książkowy pan Hilary – nieustannie gubią pilot od telewizora, zatrzaskują klucze w samochodzie, zapominają o umówionej wizycie. Gdy stają się świadome tych zmian, często wypracowują sobie nawyk, by od razu robić rzeczy, o których myślą, bo potem może to gdzieś umknąć. Chociaż niejednokrotnie się żartuje na ten temat, to okazuje się, że istnieje druga strona medalu.
Mózg kobiety w ciąży faktycznie się zmienia — ilość istoty szarej zmniejsza się w niektórych częściach, a następnie zwiększa w niektórych obszarach mózgu po porodzie. Chociaż nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że te zmiany powodują zapominalstwo, to całkiem wyraźnie wskazują na pozytywy z tego płynące.
Na przykład badania pokazują, że poporodowy wzrost ciała migdałowatego, podwzgórza i istoty czarnej wiąże się z pozytywnymi odczuciami wobec dziecka. A wzrost w korze przedczołowej może pomóc matce w podejmowaniu wielu, wielu decyzji, przed którymi stoi każdego dnia, a także w zarządzaniu emocjami. (źródło: what to expect)
Oznacza to, że mózg się dostosowuje do sytuacji. Kosztem pogorszenia niektórych funkcji, poprawiają się umiejętności, które są ważne z punktu widzenia macierzyństwa. Kobieta specjalizuje się w pewnych kwestiach. Można na to patrzeć jak na transakcję wiązaną: z jednej strony mamy zapominają, gdzie położyły telefon, z drugiej strony bezbłędnie rozpoznają rodzaj płaczu dziecka (czy jest głodne, a może coś go boli). Dzięki tym zmianom łatwiej jest się przywiązać do dziecka i skupiać na jego potrzebach. A wiadomo, jak macierzyństwo bywa wymagające…
Czy ciążowy mózg wraca do normy?
Zapominalstwo i ,,ciążowy mózg” nie są trwałe. Po kilku miesiącach od porodu powinny zniknąć.
Jedno z badań wykazało, że matki, których najmłodsze dziecko miało co najmniej 1 rok, radziły sobie w testach uwagi tak samo dobrze jak inne matki i miały jeszcze lepszą kontrolę wykonawczą. Oznacza to, że są lepsze w przetwarzaniu wszystkich informacji napływających do nich jednocześnie i nadal koncentrują się na głównym zadaniu. (źródło: what to expect)
Jak sobie radzić z ciążowym mózgiem?
Jeżeli denerwuje Was zapominalstwo, możecie sobie trochę ułatwić życie. Skupcie się na następujących rzeczach:
- tworzenie list – zapisujcie wszystko, co macie w planach. Jeżeli szykuje się Wam wymagający dzień, każdą rzecz zapiszcie sobie na kartce. Wszelkie spotkania i wizyty zapisujcie w telefonie lub kalendarzu,
- rozmowa z innymi mamami – jeżeli jest Wam ciężko, porozmawiajcie z innymi mamami. Bardzo prawdopodobne, że znajdziecie u nich pocieszenie oraz otuchę. Poszukajcie grup, na których można liczyć na wsparcie, bez krytyki i ośmieszania,
- dbanie o sen – oczywiście macierzyństwo z definicji wiąże się z mniejszą ilością snu. Będąc niewyspaną ciężko oczekiwać, by mózg działał na pełnych obrotach. Zadbajcie o to, by tego snu było jak najwięcej, kosztem obowiązków domowych,
- hierarchia wartości – trzeba się czasem zastanowić, co jest naprawdę ważne. Opuszczona wizyta u lekarza czy może fakt, że dziecko jest najedzone, przebrane i śpi z uśmiechem na twarzy?