500 plus: zmiany w wypłacie świadczenia. Koniec z gotówką do ręki
Szykują się duże zmiany w programie 500+. Niestety nie chodzi o waloryzację, czyli zwiększenie wysokości świadczenia, a o funkcjonowanie i sposób wypłacania.
Jakie zmiany w 500+?
Dotychczas za wypłatę świadczenia odpowiadały samorządy, obowiązek ten spoczywał na Gminnych/Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad tym, by program od nowego roku obsługiwał ZUS. Rokrocznie konieczne jest składanie nowego wniosku, co prawdopodobnie pozostanie bez zmian do 2023 roku, jednak dotychczas można to było zrobić w formie papierowej, w urzędzie. Gdy świadczenie przejmie ZUS, jedyną opcją będą kanały elektroniczne. W ostatnich latach widać dynamiczny rozwój urzędowych usług on-line i zmiana ta wpisuje się w trend.
Inną istotną różnicą będzie forma wypłaty. O ile w tym roku wciąż można odbierać świadczenie w gotówce lub przekazem pocztowym, od przyszłego będzie to możliwe jedynie za pośrednictwem przelewu bankowego.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, nowe wnioski na kolejny rok świadczeń (liczony od czerwca) będzie można składać 1 lutego 2022 roku.
W kogo uderzą zmiany w 500+?
Cyfryzacja usług może być problemem dla osób najbiedniejszych oraz wykluczonych cyfrowo. ZUS wychodząc naprzeciw tym problemom, udostępnia w swoich placówkach komputery. Jeżeli jednak ktoś z pewnych przyczyn nie posiada konta bankowego, w przypadku chęci otrzymywania świadczenia będzie musiał je założyć. Choć zaufanie społeczeństwa do instytucji bankowych jest w Polsce bardzo wysokie, wciąż duże grono osób nie chce posiadać konta. Mowa tutaj nawet o kilkunastu % dorosłych polaków.