Czym się różni wiosna kalendarzowa od astronomicznej?
Nie tylko okienka w kalendarzu mówią nam, że wkrótce będzie wiosna — na zewnątrz już widać i słychać jej pierwsze oznaki, a pogoda rozpieszcza 😊. Czy aby na pewno rozpocznie się 21 marca?
Pierwsze oznaki wiosny, których możemy wypatrywać z dziećmi na spacerach >>
Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa 2024?
Większość z nas pamięta to doskonale z podstawówki. Pierwszy dzień wiosny to 21 marca. Dla uczniów to również Dzień Wagarowicza 😉.
Kiedy zaczyna się wiosna meteorologiczna 2024?
Wiosna meteorologiczna zaczyna się 1 marca.
Kiedy zaczyna się wiosna fenologiczna 2024?
Wiosna fenologiczna to nic innego niż moment, w którym możemy obserwować pierwsze oznaki ożywania przyrody. Gdy zaczynamy widzieć zielone listki na drzewach, pierwsze kwiaty, słyszymy częściej śpiew ptaków — wtedy możemy mówić o rozpoczęciu wiosny fenologicznej, czyli po prostu widocznej gołym okiem.
Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna 2024?
W tym roku wiosna astronomiczna powita nas odrobinę wcześniej – 20 marca o godzinie 04:07. Z czego wynika ta różnica?
Skąd różnica pomiędzy wiosną kalendarzową a astronomiczną?
Dla większości ludzi wiosna to okres, kiedy utrzymują się dodatnie temperatury między 5 a 15 stopniami Celsjusza, zaczynają kwitnąć kwiaty, przyroda budzi się do życia (wiosna fenologiczna). Jeżeli jednak sięgniemy do definicji z podręczników, to czas, w którym dni są dłuższe niż noce i codziennie się wydłużają. Na długość nocy i dnia wpływ ma nachylenie osi Ziemi w stosunku do jej płaszczyzny ruchu wokół Słońca, ale o tym opowiemy innym razem 😉. Okres ten rozpoczyna równonoc wiosenna, która jest właśnie pierwszy dniem astronomicznej wiosny. Dokładnie 20 marca o 04:07 Ziemia będzie tak nachylona, że dzień i noc potrwają tyle samo – 12 godzin.
Każdy kolejny dzień będzie odrobinę dłuższy i tak aż do przesilenia letniego, czyli 21 czerwca.
Przylatują bociany. Gdzie dokładnie są ,,ciepłe kraje”? >>
W ciągu poprzednich lat równonoc wiosenna miała miejsce 21 marca. Jednak od 2011 możemy ją obserwować dzień wcześniej. Tak też będzie to wyglądać aż do 2043 roku, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny astronomicznej 21 marca nastąpi dopiero w 2102 roku.
Wynika to z tego, że faktyczny rok, czyli okres, w jakim ziemia obiega słońce, nie trwa dokładnie 365 dni. W rzeczywistości to 365 dni 5 godzin i 48 minut. Właśnie ta niewielka różnica powoduje konieczność występowania lat przestępnych. Jednak nie od zawsze one istniały lub były precyzyjnie obliczone, więc na chwilę obecną obserwujemy niewielkie odstępstwa daty kalendarzowej z faktycznym położeniem słońca na orbicie.
Co robić w pierwszy dzień wiosny?
Po szkole lub przedszkolu (nie zamiast! 😉) zabierzcie dzieciaki na długi spacer i obserwujcie z nimi oznaki wiosny. Porozmawiajcie z nimi o bocianach i ciepłych krajach. Miłym akcentem byłoby posprzątanie Waszej najbliższej okolicy, by w pełni cieszyć się pierwszymi kwiatami.