Układ Słoneczny — jak prosto wytłumaczyć dziecku zagadnienia związane z kosmosem?
Tłumaczenie dzieciom niektórych zjawisk jest nie lada wyzwaniem. Maluchy mają zupełnie inne wyobrażenie o świecie niż my, a pewne abstrakcyjne pojęcia są problematyczne nawet dla 5-, 6-latków. Co zrobić, gdy usłyszymy od naszego ciekawskiego przedszkolaka pytanie dotyczące kosmosu?
Planeta — definicja dla dziecka
Zacznijmy może od tego, co jest nam najbliższe, a więc planeta. Dzieciaki zazwyczaj mają świadomość tego, że mieszkamy na planecie Ziemia, jednak nie do końca rozumieją, co to oznacza. Rozmowę o planecie dobrze jest zacząć od miasta — opisujemy dziecku, że mieszkamy w mieście X. Takich miast jak nasze jest dużo więcej i wszystkie one znajdują się w Polsce, czyli kraju. I ponownie, wiele jest różnych krajów, które znajdują się na Ziemi. Na pewno pomocny tutaj będzie globus, na którym pokażemy, gdzie znajduje się Polska. Jeżeli dziecko nie do końca rozumie czym jest globus, użyjcie jako analogii małego autka zabawkowego, które jest modelem dużego auta.
Słońce — definicja dla dziecka
Jeżeli udało nam się w jasny sposób przekazać, czym jest planeta, koniecznie trzeba tę definicję uzupełnić. Planeta bowiem charakteryzuje się tym, że krąży wokół jakiejś gwiazdy i jest kulista (w zasadzie jest z grubsza kulista, nasza Ziemia na przykład ma kształt geoidy). Gwiazdą, dookoła której krąży nasza planeta, jest oczywiście Słońce. A dlaczego planeta krąży wokół słońca? Przyczyną tego jest siła grawitacji. Oczywiście dziecko tego nie zrozumie, ale możemy próbować tutaj wytłumaczyć to na zasadzie działania piłki na sznurku. Sznurek jest tą siłą, która trzyma piłkę, którą kręcimy nad głową. Gdyby sznurek się urwał, piłka poleciałaby daleko. Słońce mocno przyciąga do siebie planety, które krążą dookoła niego i nieustannie się kręcą.
Księżyc — definicja dla dziecka
Wokół Ziemi też coś krąży 😊. Mowa tu oczywiście o Księżycu, naszym naturalnym satelicie. W tym przypadku to właśnie planeta przyciąga do siebie inne ciało niebieskie, które krąży dookoła niej jak na sznurku. W naszym Układzie Słonecznym kilka planet ma swoje różne księżyce, nierzadko więcej niż jeden.
Układ Słoneczny — definicja dla dziecka
Teraz trzeba to wszystko zebrać w całość 😊. Tutaj niezbędne będą piłki lub różne owoce. W centrum Układu Słonecznego znajduje się oczywiście Słońce. Dookoła niego krążą planety w następującej kolejności:
- Merkury
- Wenus
- Ziemia
- Mars
- Jowisz
- Saturn
- Uran
- Neptun
Jeszcze do niedawna za 9. planetę uważany był Pluton, jednak w 2006 roku został zaklasyfikowany jako planeta karłowata, która w rzeczywistości jest innym rodzajem obiektu astronomicznego. Sprawdźcie sobie inne ciekawostki o planetach dla dzieci >>.
Jeżeli chcielibyśmy użyć owoców, to Słońce byłoby dużym arbuzem, a cztery pierwsze planety poziomkami lub borówkami 😊. Jowisz to duże jabłko, Saturn nieco mniejsze jabłko, a Uran i Neptun to śliwki lub limonki. Ale równie dobrze możemy nie przejmować się tak bardzo proporcjami i użyć do tego różnych piłek, które ułożymy w odpowiedniej kolejności dookoła Słońca.
Trzeba tutaj podkreślić, że w rzeczywistości odległości między planetami są ogromne i gdybyśmy chcieli dojechać samochodem na Marsa, zajęłoby to kilkadziesiąt lat. Podróż statkiem kosmicznym mogłaby zająć od 4 do 9 miesięcy, przy wykorzystaniu najkrótszej możliwej drogi. Planety krążą dookoła Słońca z różną prędkością i w danym momencie Ziemia oraz Mars mogą się znajdować po dwóch przeciwnych stronach względem centrum naszego Układu. Co 26 miesięcy planety te znajdują się najbliżej siebie.
Oczywiście w Układzie Słonecznym znajdziemy jeszcze wiele innych obiektów — księżyce, planetoidy, komety i meteoroidy, pył międzyplanetarny czy planety karłowate. O tym najlepiej opowie Wam uwielbiana przez dzieci piosenka, którą znajdziecie na końcu artykułu 😉.
Co możemy znaleźć na innych planetach?
Pozostałe planety w naszym Układzie Słonecznym są raczej nieprzyjazne. Panują tam siarczyste mrozy lub palące upały. Na każdej z nich zupełnie inną długość ma dzień i rok, w niektórych przypadkach dzień jest dłuższy niż rok! Na każdej z nich człowiek nie dałby rady przeżyć bez specjalistycznego sprzęt i bardzo zaawansowanej technologii. O ile lądowanie człowieka na Marsie jest już niemal przesądzone, to trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie ma możliwości eksplorowania tej planety bez odpowiednich skafandrów i pojazdów.
Śledźcie naszą stronę www.4funkids.pl – znajdziecie tam także ciekawostki o Układzie Słonecznym 😊.