Pierwsze oznaki wiosny, których możemy wypatrywać z dziećmi na spacerach
Prawdopodobnie większość z Was ma już powyżej uszu siedzenia w domu. Pogoda jeszcze czasami płata nam figle, ale jeżeli mimo wszystko wyrwiemy się na krótki spacer, na pewno uda się zaobserwować pewne subtelne oznaki zmiany pory roku. To świetna okazja, by opowiedzieć dzieciom o tym, jak przyroda zmienia się z nadejściem wiosny i pokazać to na żywo.
Jakie są pierwsze oznaki wiosny?
Kwiaty
Jeśli wybierzemy się na spacer w okolice lasu, warto wypatrywać 3 popularnych kwiatów – białych przebiśniegów i zawilców oraz fioletowych przylaszczek (znajdziecie je w galerii na końcu artykułu). Pojawiają się bardzo wcześnie, te pierwsze nawet w lutym! W mieście można zaobserwować przebijające się liście tulipanów, żonkili oraz hiacyntów na klombach.
Owady
Oprócz kwiatów ciekawym, choć nieoczywistym objawem wiosny, są owady. Wraz z ociepleniem można coraz częściej zobaczyć dużo latających robaczków. Najbardziej przyjemne w obserwacji będą oczywiście motyle.
Ptaki
Inne latające, a zarazem dużo przyjemniejsze do obserwowania oznaki wiosny, to ptaki. Wiele z nich wraca do nas na okres lęgowy. Oprócz znanych każdemu bocianów należy też wypatrywać skowronków, pliszek oraz zięb. Chociaż tutaj można użyć innego zmysłu – jeśli zatrzymamy się na chwilę i nakłonimy dzieci do bycia cicho, z pewnością uda się usłyszeć prawdziwą kakofonię ptasich treli.
Przylatują bociany. Gdzie dokładnie są ,,ciepłe kraje”? >>
Drzewa i krzewy
Spacerując po mieście, łatwo można się natknąć na bazie – puszyste kulki, które pojawiają się na wierzbie iwie czy forsycje – krzewy, które wypuszczają drobne, żółte kwiatuszki. Jednak najbardziej spektakularny rozkwit chyba należy do magnolii, która wypuszcza imponujące, biało-różowe kwiaty. Ta roślina kwitnie zanim pojawią się na niej liście, przez co naprawdę zapiera dech w piersiach swoim widokiem.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.