Mataja wyzwala rodziców z poczucia winy. Kim jest naprawdę?
W 4FUN KIDS doceniamy nie tylko śmieszków parentingowych (Blog Ojciec >>, Who’s Your Daddy >>), ale także poważne badaczki, które niosą kaganek oświaty rodzicom i tłumaczom im, o co chodzi w tych wszystkich skomplikowanych badaniach. Chociaż Mataję ciężko nazwać poważną – język, jakim operuje, by zrelacjonować doniesienia ze świata nauki, jest lekki, żartobliwy i często zalatuje gwarą 😉. Właśnie dlatego uwielbiamy czytać jej treści!
Mataja – kim jest naprawdę
Mataja to Alicja Kost, prywatnie żona i mama trójki dzieci, a do tego biotechnolożka. Nie ukrywa, że woli, gdy dzieci są nieco starsze, bo rodzicielstwo podczas pierwszych lat życia malucha bywa naprawdę ciężkie. A z takim 3-latkiem to już można pobawić się papierem toaletowym i powygłupiać 😉. Sama o sobie mówi, że jest introwertyczką, ale doskonale radzi sobie z przekazywaniem istotnych treści. Usłyszeć jej głos to rzadkość – Alicja preferuje formę pisaną, bo jak sama uważa, to pozwala zaoszczędzić czas odbiorcom. Zaczynała tak jak wiele innych, parentingowych guru – pisząc bloga. I choć dzisiaj wybiera krótkie, przystępne formy przekazywani treści, wciąż możemy na jej stronie znaleźć kopalnię wartościowych tekstów. To rodzicielstwo oparte na dowodach. Zresztą nie będziemy oszukiwać – sami chętnie lubimy sięgać po wiedzę do jej profilu!
Mataja — Instagram
Alicja każdego dnia przeczesuje czeluści internetu, by znaleźć ciekawe badania, które może zrelacjonować rodzicom. A gdy już takie znajdzie, to prezentuje je w typowo alicjowy sposób. Czyli lekko, zabawnie, z przykładami i omówieniem. Mataja wielokrotnie podkreśla, by nie przejmować się, jeżeli Wasze życiowe doświadczenie zupełnie odbiega od tego, co pojawia się w wynikach badań – bo przecież każde dziecko jest inne, każda rodzina ma inną sytuację i inne zasoby. Zresztą wielokrotnie zaznacza, że jej doświadczenia i rozwiązania nie powinny być dla nikogo wyznacznikiem, bo chociażby kwestia obecności dziadków bardzo chętnych do pomocy wpływa diametralnie na możliwości rodziny.
Alicja urządza sesje pytań i odpowiedzi na stories, sama chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, za każdym razem podkreślając „to są moje doświadczenia, a nie prawda objawiona, jedyna i słuszna” 😉. Czasami na stories pojawiają się ankiety, w których pytania zadają sami obserwatorzy i wtedy możemy zobaczyć, jak to wygląda wśród innych, być może trochę nam podobnych rodziców. Bo przecież skoro łączy nas chęć obserwowania profilu Alicji, to być może mamy podobne podejście do rodzicielstwa w pewnych kwestiach.
A szczególnie fascynujące są scenki z życia rodziny autorki. Mataja nie publikuje wizerunków męża oraz dzieci, nie dzieli się ich danymi osobowymi, ale czasami za ich zgodą opisuje co śmieszniejsze historie i przeżycia. I to jest tak zwane „czyste złoto”, zwłaszcza dla innych rodziców. No bo jak to, w domu pani Alicji Kost, która jest bardzo mądrą badaczką, wychowuje potomstwo w empatii i szacunku, dzieci też urządzają dziką histerię o to, czy wypływa się na puste, czy na pełne morze? Ufff 😊. Prawdą jest, że Mataja wyzwala z poczucia winy. Jej dzieciaki czasem występują w roli surowych recenzentów literatury — a czyta się u nich sporo!
Mataja – książki
Oprócz szalenie ciekawych wyników badań, które Mataja relacjonuje na swoim profilu na Instagramie, możemy także sięgnąć po książkę pod tytułem „Pierwsze lata życia matki”. Niech Was nie zwiedzie tytuł – nawet jeżeli jesteście matkami od wielu lat, to dobry moment, by sięgnąć do tej lektury. To książka, z którą warto się zapoznać na dowolnym etapie macierzyństwa.
Pierwsze lata życia matki, to jedyna w swoim rodzaju publikacja, w której uwaga w całości skupiona jest na matkach i doświadczeniu macierzyństwa. Słodko-gorzka próba pokazania z czym mierzyć się mogą współczesne, zaangażowane, świadome, chcące jak najlepiej mamy. To nie jest poradnik. To nie jest „ebook naukowy” – choć miejscami odnosi się do badań. To nie jest jedyna słuszna prawda objawiona, uniwersalnie oddająca doświadczenia wszystkich matek i podsumowująca macierzyństwo z każdej możliwej i ważnej perspektywy. – Alicja Kost, źródło >>
Druga pozycja w dorobku literackim Alicji to „Wspieralnik rodzicielski – kompendium wiedzy o pierwszych trzech miesiącach życia z dzieckiem”, która zbiera wyniki badań dotyczących tak zwanego „czwartego trymestru” oraz doświadczenia położnej i doradczyni laktacyjnej. Po tę lekturę warto sięgać, jeżeli mamy pod opieką noworodka lub spodziewamy się dziecka.