Kleszcze: kiedy zaczynają się pojawiać?
Kleszcze to zmora zarówno rodziców, jak i właścicieli czworonogów. Choć w przypadku tych drugich odpowiednie obroże załatwiają sprawę. Z dziećmi bywa trudniej – nie zawsze pamiętamy o ochronie w takich miejscach jak domowy ogródek czy plac zabaw, a przecież tam też natkniemy się na te pajęczaki… Od kiedy powinniśmy się nimi przejmować? Niestety kleszcze nie czekają do wiosny…
Dziecko ma kleszcza. Co robić? >>
Przy jakiej temperaturze nie ma kleszczy?
Warto rozróżnić temperaturę, w której kleszcze są aktywne, w stanie hibernacji i w której umierają. Dopiero mrozy rzędu -10°C mogą je zabić, ale musiałyby trwać przez kilkadziesiąt dni. Gdy temperatura spada poniżej 0°C, pajęczaki wchodzą w stan zwany diapauzą – coś na wzór snu zimowego, kiedy funkcje życiowe ograniczane są do minimum, a pasożyt zagrzebuje się w ściółce. Jeżeli zima jest mroźna i temperatury przez długi czas są ujemne, kleszcze nie mogą żerować, a co za tym idzie, nie rozmnażają się i ich populacja spada.
Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? >>
Kiedy pojawiają się kleszcze? Niestety, wystarczy 5 stopni na plusie, by te pasożyty się uaktywniły i zaczęły żerowanie. Oznacza to, że „sezon kleszczowy” w Polsce może trwać przez zdecydowaną większość roku, z wyłączeniem jedynie grudnia i stycznia. Jeżeli zima jest łagodna, a wiosna przychodzi szybko, to już w lutym możemy się obawiać pojawienia kleszczy.
W pierwszych miesiącach roku raczej nie spędzamy z dziećmi dużo czasu na zewnątrz, ale w drugiej połowie marca już często korzystamy z pierwszych przebłysków wiosny i chętnie chodzimy na spacery do lasu. Na tym etapie pomagają nam często liczne warstwy ubrania – kleszcze mają zdecydowanie utrudnione zadanie, by dotrzeć do gołej skóry. Gdy tylko zrobi się na tyle ciepło, by chodzić w lekkich ubraniach, warto dokładnie sprawdzać ciało po każdym spacerze. Od kwietnia do września włącznie powinniśmy dbać o odpowiednią ochronę przed pasożytami.
Jak długo żyje kleszcz w domu?
Jeżeli przyniesiecie do domu ze spaceru kleszcza, który jakimś sposobem spadnie z Waszej odzieży, może on stać się niechcianym lokatorem na wiele miesięcy. Kleszcze bez pożywienia mogą przetrwać wiele miesięcy (choć to pewnie kwestia czasu, aż na kogoś wejdzie), a temperatura pokojowa umożliwia im pozostawanie w pełnej gotowości. Niektóre gatunki kleszczy potrafią przetrwać bez pożywienia nawet 2 lata!
Czego nie lubią kleszcze?
Powszechnie uważa się, że pewne zapachy działają na kleszcze odstraszająco. Chodzi tutaj o możliwość zamaskowania mieszanki zapachowej wytwarzanej naturalnie przez nasze ciało. Naturalne sposoby na kleszcze i komary >> sugerują korzystanie z takich zapachów i ziół:
- olejek cytronelowy,
- olejek z trawy cytrynowej,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olejek z tymianku,
- olejek z geranium,
- olejek wetiwerowy,
- olejek golteriowy,
- olejek lawendowy,
- wrotycz,
- piołun,
- szałwia,
- kocimiętka,
- tatarak,
- wywar z gałązek i kory czeremchy,
- odwar z klematisa.
Jeżeli chcecie poznać sposoby na ochronę przed komarami i kleszczami, kliknijcie poniższy obrazek.