Jakie są najpopularniejsze dinozaury? Poradnik dla rodziców miłośników prehistorycznych gadów
Wiemy już, że wiele dzieci przejawia niezdrową wręcz fascynację prehistorycznymi gadami. Problem robi się wtedy, gdy sami nie jesteśmy obeznani w temacie i gdy maluch prosi nas o figurkę stegozaura, za chwilę zapominamy tę obco brzmiącą nazwę i nie mamy pojęcia, co to miało być. Nie daj Boże kupimy potem t. rexa (kolejnego) i rozczarowanie murowane. Dlatego przygotowaliśmy poradnik dla rodziców, którzy sami nigdy nie przechodzili etapu fascynacji dinozaurami, albo zupełnie zapomnieli już nazwy.
Twoje dziecko to ekspert od dinozaurów? Tymi ciekawostkami je zaskoczysz! >>
Jakie są dinozaury? Przykłady
Aby poznać najpopularniejsze gatunki dinozaurów, musimy tutaj zagłębić się zarówno w biologię, jak i w kulturę. Obecnie możemy bowiem mówić o zwierzętach, które żyły naprawdę oraz o takich, które zostały wymyślone na potrzeby filmów. Warto też wspomnieć, że gady latające i pływające to nie dinozaury, a plezjozaury i pterozaury 😊. Na końcu artykułu znajdziecie galerię z nazwami tych zwierząt.
Stegozaur – jak wygląda?
To charakterystyczne zwierzę miało na grzbiecie deltoidalne płyty. Stegozaur osiągał do 4 metrów wysokości i 9 metrów długości. Żywił się roślinami, a wspomniane płyty i kolce służyły za narzędzie obrony przed drapieżnikami.
Triceratops – jak wygląda?
To kolejny roślinożerca imponujących rozmiarów. Miał około 3 metry wysokości i nawet do 9 metrów długości. Jego cechą charakterystyczną była ogromna czaszka, z rogiem nad nozdrzami i dwoma rogami nad oczami. Na dodatek głowa była wyposażona w ogromną kryzę kostną. To kolejny przykład zwierzęcia dość dobrze uzbrojonego przeciwko drapieżnikom.
Diplodok – jak wygląda?
Diplodoki to jedne z wielu zauropodów, czyli ogromnym roślinożerców. I choć nie był on największy, to jest jednym z bardziej popularnych i najlepiej poznanych. Zwierzę to osiągało do 35 metrów długości i utrzymywało postawę poziomą. Cechą charakterystyczną jest niesamowicie długa szyja i równie długi ogon.
Indominus rex – jak wygląda?
Indominus rex to przykład dinozaura fikcyjnego, wymyślonego na potrzebę franczyzy Jurrasic Park. To hybryda kilku gatunków dinozaurów i wygląda jak połączenie tyranozaura z raptorem, a w oczy szczególnie się rzuca biała skóra, nadająca mu jeszcze bardziej przerażający wygląd.
Raptor – jak wygląda?
„Raptory” to potoczna nazwa rodziny Dromeozaurów – co tłumaczy się jako „biegające dinozaury”. Określenie raptory zostało spopularyzowane przez filmy z serii Park Jurajski. Przyjęła się teoria, że gady te polowały w grupach. Współcześnie jednak uważa się, że równie dobrze mogły żerować na padlinie i ich szczątki w pobliżu dużo większych osobników nie przesądzają o umiejętności pracy w zespole. Były to niewielkich rozmiarów, zwinne gady, biegające szybko na tylnych kończynach. Jednym z bardziej znanych gatunków jest welociraptor, a jego kultowy przedstawiciel to Blue z Jurrasic World.
Pterodaktyl – jak wygląda?
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, latające gady to nie dinozaury, a pterozaury. Flagowym przykładem tego zwierzęcia jest pterodaktyl – pierwszy odkryty latający prehistoryczny gad. Był on raczej niewielki, miał błoniaste skrzydła i żywił się rybami – można o nim myśleć jak o gadziej wersji pelikana 😉.
Brontozaur – jak wygląda?
Brontozaur to inny przykład zauropoda, czyli ogromnego roślinożercy. Był mniejszy od wspomnianego diplodoka, a szyja nie była ustawiona poziomo, tylko pionowo. Przez wiele lat trwał spór, czy taki dinozaur faktycznie istniał, uważano, że to tak naprawdę apatozaur. Jednak w XXI wieku udało się odróżnić brontozaura jako osobny gatunek. Jest to bardzo popularny w kulturze prehistoryczny gad.