Jakie buty dla dziecka? Aktualne zalecenia ortopedów
Wielu rodziców wprost nie może się doczekać, by zacząć kupować buty swojemu nowo narodzonemu dziecku. Miniaturowe wersje obuwia znanych producentów wyglądają uroczo, można nawet tworzyć zestawy identycznych par dla rodzica i dla dziecka. Przed dokonaniem takiego zakupu warto się jednak zapoznać z wytycznymi. A zalecenia się zmieniają… Może się to wydawać dzisiaj zaskakujące, ale kilkanaście lat temu ortopedzi zalecali twarde obuwie, które usztywnia kostkę.
Dlaczego pierwsze buty są takie ważne?
Choć wydawać by się mogło, że stopy służą nam wyłącznie do przemieszczania się, to w rzeczywistości mają dużo ważniejszą funkcję. Deformacje stopy mogą bowiem wpływać na… kręgosłup! Stopa jest podporą całego ciała i gdy z jakichś względów jest zdeformowana, wpływa to na całą naszą posturę. Może nawet powodować bóle kręgosłupa oraz różnego rodzaju schorzenia. Dlatego ważne jest, by umożliwić stopie naturalny rozwój.
Kiedy kupić dziecku pierwsze buty?
Moment na kupno pierwszych butów uwarunkowany jest przez dwa czynniki – porę roku oraz wiek. Dopóki Wasz maluch nie zaczyna stawiać pierwszych kroków, nie ma potrzeby kupowania butów. Jakkolwiek piękne by nie były małe trampki czy buty sportowe, stopa niemowlaka najlepiej się rozwija boso. Jeżeli pogoda jest sprzyjająca, a dziecko wciąż większość czasu spędza w wózku lub na rękach, nie ma potrzeby, by na stopie znajdowało się cokolwiek poza skarpetką. Gdy temperatura na zewnątrz znacznie spada, warto kupić miękkie, ocieplane buty ze skórzaną podeszwą. Ich zadaniem ma być jedynie ochrona przed zimnem, przy zachowaniu pełnej swobody ruchów stopy.
Gdy Wasz maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, w warunkach domowych najlepiej, jeśli będzie robił to boso. W miesiącach letnich takie rozwiązanie również będzie najlepsze na zewnątrz — nie obawiajcie się małych kamyczków i patyczków, będą swoistym utrudnieniem i pozwolą maluchowi jeszcze lepiej panować nad swoim ciałem podczas chodzenia. Jeżeli jednak musicie się zdecydować na jakieś buty, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Dopasowanie do stopy
Dzieci mają bardzo różne stopy — niektóre mają wysokie podbicie, które uniemożliwia założenie wielu rodzajów obuwia. Często buty mają czubek do szpica, co może się wiązać z uciskaniem stopy na szerokość. Ostatnio coraz bardziej popularne jest obuwie typu barefoot (z angielskiego – goła stopa), które ma zapewniać stopie warunki, jakby była bosa. Takie buty charakteryzują się szerokim, zaokrąglonym czubkiem, który nie uciska palców.
Długość
Buty nie powinny być idealnie dopasowane na długość. W czasie chodzenia położenie stopy się zmienia, dlatego powinien być pewien zapas. Specjaliści podają różną długość, od 0,5 centymetra do 1,5 centymetra. W bucie nie powinno być ciasno, nie powinno też być 2 centymetrów luzu.
Miękkość
Buty powinny być wykonane z miękkiego materiału, a podeszwa powinna być elastyczna. Jeżeli chcecie zakupić domowe lub żłobkowe kapcie, najlepiej sprawdzą się takie, które są całkowicie miękkie i mają podeszwę skórzaną. W przypadku wybierania butów na zewnątrz najlepiej, by były przed kostkę, a jeżeli są za kostkę, to nie powinny jej w żaden sposób usztywniać. Aby sprawdzić, czy podeszwa jest wystarczająco elastyczna, spróbujcie zgiąć buta jedną ręką – powinniście to zrobić bez większego wysiłku.
Przy wyborze butów kierujcie się zasadą, by były jak najbardziej komfortowe i pozwalały stopie na naturalne ułożenie. Choć popularne marki urzekają swoim designem, często obuwie ze znanych sklepów sieciowych nie spełnia powyższych wymagań. Zbyt sztywne i zbyt wąskie buty mogą negatywnie wpływać na rozwój stopy. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie obuwia typu barefoot, który zapewnia naturalne ułożenie stopy — od razu rzuca się w oczy szerokość takich butów, zwłaszcza gdy porównamy je z klasycznymi trampkami lub butami sportowymi.