Hulajnoga dla dziecka — czy jest bezpieczna? Wady i zalety
Dziś możemy zaoferować dzieciom naprawdę wiele. Zabawki edukacyjne, gadżety sportowe, zajęcia dodatkowe… Jednak coraz częściej pojawia się w głowach rodziców wątpliwość: czy aby na pewno jest to dobre dla mojego dziecka? Takie myśli są czymś bardzo dobrym, bowiem praktyka wielokrotnie pokazała już, że nie zawsze to, co „dla dzieci”, faktycznie jest dla nich dobre. Coraz więcej osób już wie, że trampoliny są wskazane dopiero od pewnego wieku, a kupno fotelika samochodowego wymaga researchu, nie każdy bowiem produkt daje taki sam poziom bezpieczeństwa.
Również hulajnogi wzbudzają w rodzicach pewne wątpliwości — czy aby na pewno są bezpieczne? Czy nie wpłyną negatywnie na rozwój dziecka? Pomożemy Wam te kwestie rozstrzygnąć.
Hulajnogi — wady
Zaczniemy od wad, bo tych jest zdecydowanie mniej .
Hulajnoga może być niebezpieczna, jeżeli jest źle użytkowana. Dziecko obowiązkowo musi mieć kask i jeździć na niej pod nadzorem rodzica, najlepiej z dala od ruchliwych dróg. I to są w zasadzie największe zagrożenia.
Czy korzystanie z hulajnogi wymaga konsultacji specjalisty? Tak, ale tylko w przypadku dzieci, u których stwierdzono asymetrię, skoliozę, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe. W przypadku dzieci zdrowych, które nie mają żadnych problemów, nie ma przeciwwskazań do korzystania z hulajnogi.
Dziecko nie „skrzywi się” od korzystania z hulajnogi. Maluchy nie mają jeszcze określonej nogi dominującej i z początku mogą odpychać się raz jedną, a raz drugą. Często bywa też tak, że jazda na hulajnodze trwa chwilę, potem dziecko odrzuca ją i kawałek idzie albo zatrzymuje się i zaczyna bawić. Nie należy się tutaj obawiać długotrwałego ruchu obciążającego tylko jedną stronę.
I to by było na tyle .
Hulajnogi — zalety
Zalet mamy zdecydowanie więcej.
- Czas spędzony na hulajnodze, to czas aktywny, na świeżym powietrzu.
- Jazda na hulajnodze wspiera rozwój motoryki dużej.
- Na hulajnodze mogą próbować swoich sił już dwulatki, oczywiście na dostosowanych do tego wieku modelach.
- Jazda na hulajnodze rozwija koordynację, uczy panowania nad swoim ciałem.
- Hulajnoga wzmacnia mięśnie dziecka.
- Hulajnoga jest dobrym treningiem przed rozpoczęciem jazdy na rowerze.
- Na hulajnogach może jeździć cała rodzina.
Hulajnoga dla 2-latka
Dla dziecka dwuletniego odpowiednia będzie hulajnoga trójkołowa z siedziskiem (popularne są modele, które można konwertować — jeździk lub hulajnoga).
Hulajnoga dla 3-latka
Dla dziecka trzyletniego odpowiednia będzie hulajnoga trójkołowa, balansowa. W modelu takim nie skręca się kierownicą, a poprzez balansowanie ciałem na prawo i lewo.
Hulajnoga dla 4-latka
Czterolatek powinien poradzić sobie na klasycznej hulajnodze dwukołowej, ale spokojnie może kontynuować jazdę na trójkołowej.
Hulajnoga dla 5-latka
Dla dzieci pięcioletnich i starszych polecamy już hulajnogę dwukołową.
Od jakiego wieku hulajnoga elektryczna?
Na hulajnodze elektrycznej mogą jeździć osoby w wieku od 10 do 18 lat pod warunkiem posiadania karty rowerowej. Mowa tutaj o drogach publicznych. Dzieci poniżej 10. roku życia w ogóle nie mogą korzystać z tych urządzeń. Wyjątkiem tutaj jest jazda w strefie zamieszkania, ale wyłącznie pod nadzorem pełnoletniego opiekuna.