Dzień Kropki – co to za święto? Kiedy wypada?
Rodzice współczesnych przedszkolaków doskonale wiedzą, że kalendarz roku szkolnego pełen jest różnych nietypowych okazji. Dawniej świętowano wyłącznie takie święta jak Andrzejki czy karnawał, dziś obchodzimy Dzień Przedszkolaka, Dzień Autyzmu, Dzień Ziemi czy… Dzień Kropki. Na czym polega to ostatnie święto?
Czy warto posyłać dziecko w przedszkolu na wycieczki? >>
Skąd się wziął Dzień Kropki?
Dzień Kropki obchodzimy 15 września. Dlaczego właśnie wtedy? Tego dnia w 2003 roku na amerykańskim rynku wydawniczym pojawiła się książka dla dzieci o tytule „The Dot” (ang. kropka) autorstwa Petera H. Reynoldsa. To historia małej Vashti, która nie wierzy w swój talent plastyczny, a dzięki subtelnej zachęcie nauczycielki najpierw rysuje małą kropkę, a z czasem zaczyna tworzyć coraz to ciekawsze dzieła. Książka ta uczy, zarówno dzieci jak i nauczycieli, że w każdym z nas drzemią jakieś talenty, trzeba je tylko wydobyć. A w przypadku dzieci twórczość i kreatywność nie powinna być ograniczana, wręcz przeciwnie.
Książka stała się niezwykle popularna, przetłumaczono ją na wiele języków, wydano miliony egzemplarzy. I tak w 2009 roku pewien amerykański nauczyciel zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom oraz nauczycielom, by 15 września przeczytać wspólnie książkę „The Dot”, a następnie oddać się radosnej twórczości razem z uczniami. Pomysł się przyjął, a po kilku latach opanował cały świat.
„Jestem sobie przedszkolaczek” – czas na nową wersję tej piosenki? TEKST >>
Dziś w wielu krajach 15 września, czyli Dzień Kropki, jest świętem kreatywności. Przedszkolaki i uczniowie w tym dniu tworzą przeróżne prace plastyczne, a motywem przewodnim jest właśnie kropka.
Jak świętować Dzień Kropki?
Dzień Kropki można zacząć tak, jak zaproponował amerykański nauczyciel w 2009 roku – od wspólnego przeczytania książki. A potem oddać się twórczemu szałowi 😉. Często zachęca się dzieci, by w tym dniu miały ubranie w kropki.
Co można zrobić na dzień kropki?
Rodzice Dzień Kropki mogą zacząć od zachęcenia dzieci do stworzenia ubrań w kropki. Wystarczy gładki t-shirt, kilka pisaków i proste polecenie „zróbcie koszulkę w kropki”. Można dzieciom narysować czarnym markerem krawędzie większych kropek do pokolorowania.
W przypadku większej liczby dzieci można zrobić wspólny kolarz na dużym arkuszu papieru. Oczywiście obraz powinien się składać wyłącznie z kropek różnego koloru i różnej wielkości. Technika wykonania dowolna – farbkami, kredkami, pisakami, plasteliną czy bibułą.
Maluchom można wydrukować szablony rysunków, na których trzeba połączyć kropki. Sprawdźcie tematy prac w programie Rysujemy z 4FUN KIDS >>, znajdziecie tam wiele szablonów do wydrukowania.
Warto też spróbować odtworzyć historię Vishanti. Przygotujcie sztalugi albo zwykłe kartki papieru, powiedzcie dzieciom, by narysowały jedną kropkę. A potem niech zrobią, na co tylko mają ochotę — mogą ją zostawić bez zmian, albo dać się ponieść fantazji.
Zabawy dla dzieci na Dzień Kropki
Zabawą ruchową na ten dzień może być „baloniku mój malutki” – w końcu tutaj tworzy się wielką kropkę z połączonych rąk 😉. W przedszkolu lub w domu można poukrywać różne kropki i polecić dzieciom je znaleźć. Aby przeprowadzić kreatywne zabawy, przygotujcie arkusze pełne kolorowych kropek i polećcie dzieciom znaleźć konkretny kolor. Można także przygotować plakat z różnymi imionami w kropkach i polecić dzieciom poszukiwanie swojego imienia.