Jak ułatwić przedszkolakom powrót po wakacyjnej przerwie? Praktyczne wskazówki dla rodziców
Wielu z nas sądziło, że po zakończeniu adaptacji w przedszkolu, nasi podopieczni na dobre zagoszczą wśród rówieśników i definitywnie zaakceptują nowe otoczenie oraz panie opiekunki. Niestety, czasami zdarza się tak, że po dłuższych nieobecnościach, spowodowanych chorobami czy wyjazdami, dzieci muszą ponownie przejść proces adaptacji. Największym wyzwaniem jest przerwa wakacyjna – wiele placówek jest zamkniętych przez miesiąc w okresie letnim, często w sierpniu. Dzieci mają wtedy okazję spędzać czas z rodzicami, co dla wielu z nich jest okresem słodkiego leniuchowania, podczas którego przedszkolne reguły przestają istnieć. Po miesiącu jednak trzeba do nich wrócić, co dla części dzieci jest trudnym doświadczeniem. Maluchy muszą na nowo adaptować się w przedszkolu. Oto kilka sposobów, które pomogą im poradzić sobie z tą ciężką sytuacją.
Powolne wprowadzanie w codzienną rutynę
Kilka dni przed powrotem do przedszkola warto stopniowo przywracać elementy codziennej rutyny, takie jak wcześniejsze wstawanie, regularne pory posiłków i stałe godziny snu. Dzięki temu dziecko łatwiej zaadaptuje się do przedszkolnych reguł.
Rozmowy i przygotowanie psychiczne
Warto rozmawiać z dziećmi na temat powrotu do przedszkola, żeby pierwszy dzień nie był szokiem. Niech wiedzą, co ich czeka za chwilę. Niech przypomną sobie wszystkie miłe chwile, spędzone w przedszkolu, oraz reguły tam obowiązujące. Dzięki temu maluchy przygotują się psychicznie do tego, co ma nastąpić i łatwiej będzie im zaakceptować powrót do placówki.
Pierwsze dni z ulubioną zabawką
Dziecko może mieć problem z rozstaniem się z domową atmosferą, gdzie wszystko jest znajome i przyjemne. Wejście w nowe otoczenie, które po miesiącu mogło nieco się zatrzeć w pamięci, może być dla niego niekomfortowe. Warto więc, aby przez pierwsze dni dziecko przynosiło do przedszkola coś, co przypomina dom – może to być ulubiona zabawka, kocyk, z którym śpi, lub przedmiot kojarzący się z rodzicami. Najlepiej, aby maluch sam wybrał preferowaną rzecz, ale oczywiście w granicach rozsądku.
Szybkie pożegnania
Krótkie pożegnania, choć często dość ciężkie dla obu stron, sprzyjają płynnej adaptacji w przedszkolu. Pożegnania powinny być szybkie i serdeczne. Dłuższe rozstania mogą potęgować lęk i niepewność u dziecka. Ważne jest, aby rodzic był zdecydowany i spokojny, co pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie.
Krótsze pierwsze dni
Jeśli pierwsza wizyta w przedszkolu po powrocie z wakacji będzie wyjątkowa trudna, warto odebrać naszych milusińskich nieco wcześniej niż zazwyczaj. Młody człowiek na pewno się ucieszy, ale w większości przypadków nasze obawy o samopoczucie dziecka okażą się bezpodstawne. Po trudnym początku, maluchy z prędkością światła powracają do przedszkolnego świata, przepełnionego atrakcjami, których nie mają w domu. Towarzystwo rówieśników, gry i zabawy proponowane przez panie czy nauka interesujących rzeczy szybko przypomną maluchom, że przedszkole jest super.