Nastoletnie piłkarki dostały 10-krotnie niższą nagrodę niż piłkarze w tych samych rozgrywkach. Skąd decyzja PZPN?
Pod koniec czerwca 2023 roku miał miejsce finał Centralnej Ligi Juniorek i Juniorów U-15. Najlepsze polskie drużyny złożone z zawodników poniżej 15. roku życia starły się w finałowych rozgrywkach. Zwycięzcy mogli liczyć na puchar, medale oraz nagrodę pieniężną. Jednak regulamin przygotowany przez PZPN zaskoczył wiele osób.
Nagrody pieniężne dla polskich piłkarek U-15
W regulaminie znajdziemy zapis określający wysokość nagród dla Mistrzów i Mistrzyń Polski U-15. Jak to wygląda?
- Centralna Liga Juniorów U-15, 1. miejsce – 100 000 złotych
- Centralna Liga Juniorów U-15, 2. miejsce – 50 000 złotych
- Centralna Liga Juniorek U-15, 1. miejsce – 10 000 złotych
- Centralna Liga Juniorek U-15, 2. miejsce – 5 000 złotych
Jak widać, chłopcy w tych rozgrywkach mogą liczyć na 10-krotnie wyższą nagrodę! Czym to jest spowodowane? Nie wiadomo. Rozgrywki U-15 nie są popularne wśród szerszej publiki, oglądają je głównie rodziny zawodników oraz osoby związane z branżą piłkarską. Nie można więc tu mówić o oglądalności, prestiżu, sponsorach, większym zainteresowaniu męskim futbolem i tak dalej.
Nagroda pieniężna dla polskich piłkarek U-17
Także wśród starszych piłkarek można zaobserwować dysproporcję w stosunku do chłopców, jednak już nie tak dużą. W finale Centralnej Ligi Juniorek i Juniorów U-17 chłopcy mogli dostać odpowiednio 100 000 i 50 000 złotych, a dziewczęta 50 000 i 20 000 złotych.
Dyskryminacja piłkarek w PZPN?
Na problem zwróciło uwagę środowisko piłkarskie. Na stronie kobiecyfutbol.pl możemy przeczytać:
Jaki przekaz z zaistniałej sytuacji płynie dla zawodniczek? Że są traktowane z przymrużeniem oka, że ich wysiłek i talent jest deprecjonowany, że wciąż muszą udowadniać swoją wartość, choć okazuje się, że to i tak nie wystarczy, że wciąż jest czegoś za mało, za słabo?! (...) Jest to przykład tak rażącej niesprawiedliwości, wobec której środowisko piłkarskie nie może pozostać obojętne. Kto i według jakiego klucza stworzył taryfikator wartości kobiecego i męskiego złotego medalu? Kto opracował algorytm wyceniający zaangażowanie dziewcząt, ich hektolitry potu wylane na boisku, zaangażowanie ich rodziców i serce wszystkich osób tworzących dany klub? (...) Staram się wyobrazić sobie co muszą czuć zawodniczki, trenerzy, rodzice, kibice związani z polską piłką kobiet. Taka niesprawiedliwość może podcinać skrzydła, może załamywać, ale może też budzić złość.
Tomasz Szmigielski-Narbutt
Nie sposób się z tym nie zgodzić.