Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Zmiany w 2023
[AKTUALIZACJA]
Poniższe zmiany wchodzą w życie 26 kwietnia 2023 roku.
Wraz z początkiem roku pojawiły się propozycje istotnych zmian w Kodeksie Pracy. Rząd zajął się wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy balansującej życie zawodowe i rodzinne, zaproponowano też szereg innych zmian. Choć założenia dyrektywy work-life-balance miały obowiązywać jeszcze w sierpniu 2022 roku, to w rzeczywistości wejdą one w życie prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2023 roku. Na wiele zmian mogą liczyć rodzice. Czego się spodziewać?
Dłuższy urlop rodzicielski
Jednym z założeń dyrektywy work-life-balance było zagwarantowanie urlopu rodzicielskiego dla obu rodziców. W związku z tym polski rząd postanowił wydłużyć ten urlop o dodatkowe 9 tygodni, ale pod pewnymi warunkami.
Dla kogo dłuższy urlop rodzicielski? Dzięki poprawce uprawnionych będzie więcej rodziców >>
Przy urodzeniu jednego dziecka, dotychczas sytuacja wyglądała następująco:
- bezpośrednio po porodzie – 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z którego obligatoryjnie 14 tygodni należało do mamy, a 6 tygodni mógł wykorzystać tata (zazwyczaj całość wykorzystywała mama),
- po zakończeniu urlopu macierzyńskiego – możliwość wzięcia 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, przez dowolnego rodzica, z możliwością robienia tego naprzemiennie, aż do 24. miesiąca życia dziecka,
- oprócz tego dodatkowe 2 tygodnie urlopu ojcowskiego do wykorzystania wyłącznie przez tatę, aż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia.
Proponowane zmiany zakładają wydłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni. Głównym założeniem tej zmiany jest zagwarantowanie 9 tygodni urlopu, których nie można przenieść na drugiego rodzica. Oznacza to, że tak jak dotychczas, jeden rodzic może wykorzystać 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, następnie drugi rodzic może wykorzystać jeszcze kolejne 9 tygodni. Nie ma możliwości wykorzystania 41 tygodni urlopu rodzicielskiego przez jednego rodzica.
Może być również tak, że rodzice będą wykorzystywać urlop rodzicielski naprzemiennie i każde z nich wykorzysta ok. 20 tygodni – całkowity wymiar urlopu rodzicielskiego to 41 tygodni pod warunkiem korzystania z tej możliwości przez obojga rodziców (z czego jeden musi wykorzystać minimum 9 tygodni).
Za okres 9 tygodni nieprzenoszalnej części urlopu ojciec może liczyć na zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Zasiłek macierzyński – zmiany 2023. Już nie 80 procent >>
Jeżeli wniosek o urlop rodzicielski zostanie złożony w terminie do 21 dni od porodu, wysokość zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego wynosić będzie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.
Wyższy zasiłek macierzyński – co zrobić, by otrzymać więcej pieniędzy? >>