Pierwsze półkolonie — jak przygotować i spakować dziecko?
Półkolonie są świetnym rozwiązaniem dla rodziców dzieci, które jeszcze nie mogą zostawać samodzielnie w domu i mają wakacje. Harmonogram dnia niewiele różni się od tego w przedszkolu, dlatego też decyzja o wysłaniu dziecka na półkolonie nie zaburzy Wam normalnego rytmu dnia i pracy.
Wakacje a rodzice w pracy. Kiedy można zostawić dziecko w domu bez opieki? >>
Półkolonie – jak przygotować dziecko?
Jeżeli Wasz maluch jest odważny i nie boi się nowych ludzi, nie powinien mieć problemu z odnalezieniem się na półkolonii. Tak jak w przedszkolu, również tutaj będzie spędzało czas w grupie dzieci, pod opieką wychowawcy. Wiele przedszkolaków szybko nawiązuje relacje z obcymi dziećmi, co widać nawet na placu zabaw 😉.
Co to są półkolonie? Czy warto zapisać dziecko? >>
Niektóre dzieci są nieśmiałe i potrzebują trochę więcej czasu, by się oswoić. Jeżeli Wasz maluch taki jest, trzeba zadbać o to, by wiedział, co go czeka. Jak się do tego przygotować?
- Zapoznajcie się dokładnie z harmonogramem półkolonii i opiszcie dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień – rano śniadanie, potem czas na zabawy ruchowe, potem zajęcia tematyczne, a później obiad. Postarajcie się jak najbardziej sprecyzować czas, w którym przyjedziecie po dziecko – po jakim posiłku / aktywności.
- Wytłumaczcie, jak będzie wyglądała jego nowa grupa – ile dzieci będzie, w jakim wieku, a przede wszystkim jacy wychowawcy. Choć wydawać się to może oczywiste, to warto dziecku wytłumaczyć, że na półkolonii zajmują się nimi obcy wychowawcy, których trzeba słuchać. Niektóre dzieci doskonale odnajdują się wśród przedszkolnych zasad, ale są „głuche” na prośby i polecenia obcych osób.
- Nie starajcie się budować zbyt optymistycznej wizji tego, co będzie się działo na półkolonii. Nie ma sensu mówić, że będzie super zabawa, świetne atrakcje i fajne dzieci. Lepiej opisać to w sposób obiektywny, bez nacechowania emocjonalnego: będą inne dzieci, ale w podobnym wieku, będziecie budować pojazdy/grać w tenisa/uczyć się angielskiego, będzie śniadanie i obiad.
- Jeżeli Wasze dziecko ma swoją szczególną przytulankę lub kocyk, porozmawiajcie z wychowawcami na kolonii – poinformujcie o tym, ustalcie, że dana rzecz będzie przez cały czas w plecaku bądź w jakiejś szafce i poproście o czujność. Trzeba także z dzieckiem ustalić miejsce, w którym przytulanka będzie cały dzień i poprosić, by nie wyciągało jej, by się nie zgubiła. Często już sama świadomość, że ukochany przedmiot jest w pobliżu, dodaje otuchy.
- Gdy półkolonia się już zacznie, codziennie rozmawiajcie z dzieckiem, jak wyglądał jego dzień. Pytajcie, co się podobało, a co nie i czy wszystko było w porządku. To bardzo ważne, bowiem na półkolonii pewne zasady mogą być zupełnie inne niż w przedszkolu i w razie pojawienia się takich odstępstw, warto dziecku wytłumaczyć, skąd się to bierze.
Półkolonie – jak spakować dziecko?
W pierwszej kolejności należy się zapoznać ze wskazówkami od organizatora półkolonii. Prawdopodobnie dostaniecie listę tego, co należy dziecku przygotować, a czego nie trzeba brać. Z pewnością przydatne tutaj będą ubrania na zmianę i zapasowa bielizna – w obcym miejscu i otoczeniu, mogą się zdarzyć wpadki nawet dużym przedszkolakom! Jeżeli dziecko ma swój bidon, z którego zazwyczaj pije, to dobrze będzie go wrzucić do plecaka, nawet jeżeli organizator nic na ten temat nie wspomina. U wielu dzieci picie z bidonu jest w zasadzie automatyczne i jeżeli mają go pod ręką, to lepiej się nawadniają. Często poproszenie wychowawcy o wodę jest zbyt czasochłonne 😉. Jeżeli organizator nie przygotował listy, to zapytajcie o kwestię obuwia, ubrań na zmianę, możliwość przynoszenia zabawek z domu i tak dalej.
Dla dzieci o delikatnej skórze polecamy przygotować również krem z filtrem i poprosić wychowawców o smarowanie. Jeżeli z jakichś przyczyn pojawia się odmowa, to koniecznie posmarujcie dziecko tuż przed odstawieniem na półkolonię. Warto wrzucić również do plecaka okulary przeciwsłoneczne oraz jakieś nakrycie głowy.
Jeżeli posyłacie na półkolonię dzieci w wieku szkolnym, to w zasadzie bluza i okulary przeciwsłoneczne powinny im w zupełności wystarczyć 😉. Resztę zapewnią organizatorzy. Jeżeli dziecko będzie samodzielnie wracać do domu (nie wszyscy organizatorzy dopuszczają taką możliwość, często obowiązkowe jest odebranie dziecka przez osobę dorosłą), to codziennie rano sprawdzajcie, czy w plecaku są klucze od domu!