Od jakiego wieku dziecko może jeździć konno?
Jazda konna jest świetnym sportem, choć niestety do najtańszych nie należy. Dzieci obcując z końmi nie tylko ćwiczą fizycznie, ale trenują także swój charakter – kierowanie koniem wymaga zdecydowania, często zdarzają się także sytuacje, które wymagają opanowania i błyskawicznego działania. Ponadto jazda konna zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykonywania podstawowych prac pielęgnacyjnych przy zwierzęciu, chociaż są szkółki, które wcześniej przygotowują wierzchowca do jazdy.
Jazda konno – od jakiego wieku
Jeżeli macie na myśli wożenie dziecka w siodle, to pierwsze próby można już podejmować w wieku 4-5 lat. Chodzi tutaj raczej o oprowadzanie malucha po jakimś obiekcie, na festynie i tak dalej. Jeżeli natomiast chcielibyście zacząć trenować prawdziwą, samodzielną jazdę, to trzeba z tym poczekać do 6. lub 7. roku życia dziecka. Po pierwsze chodzi tutaj o rozwój motoryczny, po drugie o charakter i samodzielność. Warto zaznaczyć, że nie każde dziecko będzie nadawać się do tego sportu — bardzo ważne jest wypełnianie poleceń instruktora oraz odwaga. Gdy maluch czuje lęk przed tak dużym zwierzęciem, lepiej nie próbować jazdy konno.
Jazda konno – przeciwskazania
Przeciwskazaniem do jazdy konno mogą być schorzenia ortopedyczne. Zdrowe dzieci bez przeszkód mogą siadać w siodło od wspomnianego wyżej wieku. Jeżeli maluch miał zdiagnozowany jakiś problem natury ortopedycznej, przed rozpoczęciem jazdy konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.
Jazda konno – zalety
Jak już wspomnieliśmy, jazda konno to trening fizyczny oraz trening charakteru. Podczas uprawiania tego sportu niezmiernie ważna jest prawidłowa postura i poprawny „dosiad” – wymusza to nieustanne prostowanie pleców. Jazda w siodle dobrze wpływa na mięśnie posturalne oraz mięśnie nóg.
Przebywanie w pobliżu koni wiąże się z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, pozwala lepiej poznać charakter zwierząt i zrozumieć niektóre ich zachowania. Młody jeździec szybko uczy się rozpoznawać, kiedy koń jest zrelaksowany i kiedy jest zdenerwowany. Podczas czyszczenia zwierzęcia trzeba się ubrudzić, podczas czyszczenia kopyt możemy mieć bliski kontakt z odchodami – to również swoista próba charakteru dla dziecka 😉. Im więcej czasu początkujący jeździec spędza w stajni, tym więcej obowiązków poznaje i wykonuje – z czasem zacznie może również zamiatać korytarz, przerzucać siano, czyścić sprzęt jeździecki.
Jednak największą zaletą wynikającą z jazdy konno jest więź, jaką człowiek może wytworzyć z koniem. Bliskie relacje z psami często nie robią na nas wrażenia, bo jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Zdobycie zaufania i sympatii zwierzęcia tak dużego i imponującego jak koń, to niepowtarzalne uczucie.
Jazda konno – koszty
I to jest w zasadzie jedyny minus tej dyscypliny. Nie jest to hobby, które należy do tanich. Kupno konia to wydatek rzędu 5000 złotych lub więcej. Konie sportowe można nabyć za kwoty pomiędzy kilkunastoma a 20 tysiącami złotych i więcej. Utrzymanie zwierzęcia w stajni w dużym mieście waha się od 1000 do 2000 złotych miesięcznie, choć są oczywiście stajnie dużo droższe. Trzeba tu również doliczyć koszty zakupu sprzętu jeździeckiego oraz okresowych wizyt weterynarza czy kowala.
Jeżeli chcielibyście spróbować jazdy na koniach rekreacyjnych dostępnych w szkółkach jazdy, to godzina takiej przyjemności kosztuje od 60 do 130 złotych za godzinę, w zależności od miejsca. Zaleca się, by początkowe treningi odbywały się nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu, możemy tu więc mówić o kosztach rzędu kilkaset złotych miesięcznie, plus oczywiście jednorazowa inwestycja w sprzęt jeździecki – spodnie, kask, rękawiczki, ewentualnie czapsy i palcat.