Ciekawostki o Układzie Słonecznym dla dzieci
Mamy nadzieję, że poznaliście już ciekawostki o planetach dla dzieci >>. Ale nasz Układ Słoneczny ma w sobie o wiele więcej niż tylko planety 😉. Przygotowaliśmy kolejną porcję ciekawostek dla głodnych wiedzy maluchów.
Układ Słoneczny – ciekawostki dla dzieci
1. Jak już zapewne wiecie, w skład naszego Układu wchodzi między innymi 8 planet oraz Słońce. Oprócz tego znajdziemy tu także inne obiekty, jak na przykład księżyce, planety karłowate, asteroidy i tym podobne. Mimo to Słońce stanowi 99,86% masy całego Układu Słonecznego!
Układ Słoneczny — jak prosto wytłumaczyć dziecku zagadnienia związane z kosmosem? >>
2. Z kolei bardzo małą masę mają meteoroidy, które skupiają się w rojach. To swojego rodzaju okruchy kosmiczne, powstałe z rozpadu komet i innych ciał niebieskich. Ziemia często przelatuje przez takie roje i wtedy możemy oglądać „spadające gwiazdy”. Malutkie meteoroidy wchodząc w atmosferę ziemską zaczynają się palić, co tworzy iluzję, jakby jakaś gwiazda w oddali szybko przelatywała.
Najsłynniejsze roje meteoroidów to Perseidy, które co roku w sierpniu fundują nam niesamowity spektakl w nocy na niebie.
3. Najbardziej zjawiskowym obiektem do obserwacji są komety, które pojawiają się rzadko – raz na kilka, kilkadziesiąt lat lub w ogóle, tylko jeden raz. Kometa to obiekt większy od asteroidy, ale zdecydowanie mniejszy od planety. Jedne z nich krążą wokół Słońca po eliptycznych orbitach (w kształcie migdała), a sama gwiazda znajduje się w jednym z ognisk elipsy. Inne natomiast tylko przelatują przez nasz Układ, mijając po drodze Słońce, które je bardzo mocno przyciąga i wpływa na ich tor lotu. Gdy znajdują się blisko Słońca, dookoła komety pojawiają się dwa warkocze, gazowy oraz pyłowy i to właśnie one dają tak niesamowity widok. Poniżej możecie zobaczyć animację, jak to wygląda w praktyce:
Im większa jest orbita komety, tym rzadziej ją możemy obserwować. Najsłynniejszym obiektem tego typu jest kometa Halleya, którą można obserwować raz na 75 lat, a ostatnio widziana była w 1986 roku (następnym razem powinna się pojawić w 2061 roku). Jej obecność na niebie od wieków wzbudzała w ludziach lęk – zwiastowano wtedy wojny, kataklizmy i choroby. Najczęściej pojawiająca się kometą jest natomiast kometa Enckego, którą można obserwować co 3,3 roku, ale nie jest ona tak spektakularna jak ta pierwsza.
Nie zawsze jednak pojawienie się komety w pobliżu Słońca będzie z Ziemi bardzo zjawiskowym widokiem, wszystko zależy bowiem od położenia naszej planety na swojej orbicie. I oczywiście z niektórych miejsc na Ziemi będzie ona widoczna lepiej, z innych gorzej. Poniżej przykład najbardziej spektakularnej komety ostatnich lat – McNaughta – która pojawiła się na naszym niebie w 2007 roku. Nie będzie szansy na kolejne jej oglądanie, jest to bowiem kometa jednopojawieniowa. Minęła naszą gwiazdę i poleciała dalej w przestrzeń, poza Układ Słoneczny.
4. Jak wiecie, nie tylko Ziemia ma swój księżyc. Mars ma dwa, a gazowe olbrzymy zdecydowanie więcej. Na chwilę obecną wiemy o 185 księżycach w Układzie Słonecznym. Warto wspomnieć, że nasz księżyc widoczny jest zawsze z tej samej strony, a jego druga strona nazywana jest ciemną stroną księżyca.
5. Pluton, który do niedawna uznawany był za pełnoprawną planetę, a w rzeczywistości został zakwalifikowany jako planeta karłowata, jest mniejszy nawet od naszego księżyca. Oprócz niego w naszym Układzie znajdują się 4 inne planety karłowate — Ceres, Haumea, Makemake i Eris. A poza nimi, w kolejce czeka aż 650 obiektów, które po dokładniejszym zbadaniu mogą być zaliczone do tej grupy!
6. Co jeszcze możemy spotkać w Układzie Słonecznym? Pasy planetoid. Największy i najbardziej znany z nich to pas pomiędzy Marsem a Jowiszem. To właśnie w tym pasie znajduje się wspomniana wcześniej Ceres – planeta karłowata. Gdy myślicie o pasie planetoid, pewnie oczami wyobraźni widzicie gęsto rozmieszczone skały, między którymi statek kosmiczny nie dałby rady przelecieć bez szwanku. W rzeczywistości odległości między nimi są naprawdę duże i liczne sondy kosmiczne, które przez nie przelatywały, mogły tego dokonać bez większego ryzyka. Może się zdarzyć tak, że dwie planetoidy zderzą się ze sobą, co powoduje powstanie na nocnym niebie zjawiska światła zodiakalnego.