Pokój przedszkolaka — jak go urządzić? Porady i najczęstsze błędy
O tym jak urządzić pokój dla niemowlaka pisaliśmy tutaj >>. Teraz skupimy się na pokoju dla malucha, czyli dla dziecka w wieku przedszkolnym.
Co do pokoju dziecka?
Z doświadczenia wiemy, że dzieci w wieku przedszkolnym często mają naprawdę DUŻO rzeczy. Książek, zabawek, ubrań, gadżetów… Dlatego jeżeli nie chcecie utonąć w bałaganie, trzeba zadbać o odpowiednie meble i organizację. Po pierwsze, polecamy segregowanie zabawek. Jeżeli wydaje się Wam, że wrzucenie wszystkiego do wielkiego pudła lub szuflady ułatwi Wam sprzątanie, to jesteście w błędzie. Gdy dziecko będzie chciało się pobawić klockami, zapewne opróżni całą zawartość wspominanego pojemnika. Jeżeli podzielicie zabawki grupami: lalki osobno, autka osobno, klocki osobno, pluszaki osobno, to przy odrobinie uwagi z Waszej strony, w pokoju może panować względny porządek. Oczywiście, jeżeli dojdzie do sytuacji, w której na podłodze znajduje się miks wszystkiego, sprzątanie będzie czasochłonne. Wystarczy jednak trzymać się zasady, że bawimy się jednymi rzeczami, a gdy chcemy sięgnąć po kolejne, sprzątamy poprzednie. Zgarnięcie do pudełka kilku lalek lub klocków zajmie Wam parę sekund, a z czasem dziecko bez problemu będzie sobie z tym radzić samodzielnie. Trening czyni mistrza 😉. Jeżeli jednak z jakichś względów w pokoju Waszego dziecka panuje wieczny bałagan, to nie przejmujcie się tym zbytnio – to bardzo powszechne zjawisko 😊. Teoria brzmi dużo łatwiej niż praktyka!
Łóżko dla przedszkolaka
Jeżeli do tej pory Wasze dziecko spało w łóżeczku dziecięcym, najwyższy czas na zmianę. Nie ma sensu zmieniać mebla na taki, który będzie tylko 20 centymetrów większy. Dobrze sprawdzi się tutaj łózko o długości co najmniej 160 centymetrów. Jeżeli nie macie dwóch metrów wzrostu, to również i wy bez problemu się na nim zmieścicie podczas usypiania 😉. Ostatnimi czasy bardzo popularne są łóżka w kształcie domku. Modele z materacem na podłodze wyglądają bardzo nowocześnie, ale z czasem zaczniecie żałować, że nie wybraliście opcji z szufladą. Jak już wspomnieliśmy, przedszkolaki mają dużo rzeczy i bardzo szybko miejsca zaczyna brakować. Wtedy taka dodatkowa szuflada może być zbawieniem, akurat na schowanie pościeli lub tego, czego dziecko ma najwięcej.
Stolik dla przedszkolaka
Maluch może potrzebować miejsca, w którym będzie mógł sobie usiąść, zrobić coś kreatywnego lub wyprawić przyjęcie dla misiów. Biurko będzie jeszcze zbyt duże, a bez problemu można kupić zestawy mini stolików z krzesełkami. Taki stoliczek idealnie nada się do kolorowania i nie tylko. Na dodatek istnieje duże ryzyko, że z czasem sam mebel zostanie ozdobiony wesołą twórczością. Szkoda by było, gdyby ten los spotkał biurko, które ma służyć jeszcze przez kilka lat.
Jak zaprojektować pokoje dziecięce?
Nie ma tutaj sensu dawać konkretnych rad, poza jedną – pozwólcie dziecku samodzielnie zdecydować, jak chce udekorować pokój 😊. Możliwość wyrażenia siebie poprzez wystrój to naprawdę cenna rzecz. Dziecko będzie się czuło w pokoju dobrze, być może będzie też z większym szacunkiem obchodzić się ze ścianami. Nawet przedszkolakom zdarza się zapomnieć w zabawie i przenieść sztukę na ściany. À propos sztuki na ścianie – jeżeli Wasze dziecko ma niepohamowany pęd do tworzenia, może warto przemyśleć zrobienie ściany z farby tablicowej? Tworzy ona specjalną powłokę, po której można beztrosko rysować kredą. Ciekawym rozwiązaniem są też farby lub folie magnetyczne, na których można mocować magnesy. Z czasem mogą się tam pojawić rzeczy, którymi pasjonuje się dziecko bądź literki i cyferki na magnesach.
Pokój przedszkolaka – błędy
Przygotowując pokój dla przedszkolaka niektórzy rodzice decydują się na zbyt infantylny styl, przez co z czasem dziecku przestaje się podobać wystrój. Przedszkolaki potrafią mieć bardzo silne przekonania co do ulubionych postaci i motywów. Stereotypowe dekoracje również mogą być problematyczne, nie ma sensu zakładać, że dziewczynka będzie szczęśliwa w różowym pokoju w księżniczki, a chłopiec w piłkarskim pokoju. Szybko może się okazać, że nasza mała księżniczka uwielbia zwierzęta i być może kiedyś wybierze karierę weterynarza, a nasz mały piłkarz fascynuje się planetami i być może kiedyś zostanie astrofizykiem 😉. A może to właśnie wspomniana księżniczka zostanie astrofizyczką i lepiej się będzie czuć w otoczeniu ciał niebieskich? Warto wspierać zainteresowania dziecka, bo może to zaprocentować w przyszłości.
Innym błędem może być wybór mebli, które są odkryte, zwłaszcza jeśli macie w domu również młodsze rodzeństwo. U malucha zdecydowanie lepiej sprawdzą się meble zamykane, z szufladami lub drzwiczkami. Otwarte regały i półki mogą powodować, że do pomieszczenia szybciej wkradnie się bałagan.
Jeżeli ktoś ma bardzo dobrą sytuację finansową i nie przejmuje się cenami mebli, to ten punkt można pominąć. Dziecięce meble bardzo szybko się niszczą, albo raczej bywają niszczone przez ich użytkowników, dlatego warto rozważyć wybór tańszych opcji, których potem nie będzie żal. Również meble rosnące wraz z dzieckiem mogą być praktyczne.
Jeżeli w pokoju dziecka jest mało miejsce, często rodzice decydują się na rozkładaną kanapę. Jednak taki mebel nie jest stworzony do codziennego spania. Zawsze lepiej jest wybierać do spania coś, w czym będzie można umieścić odpowiedni materac. Dlatego w tym przypadku polecamy łóżko zamykane w szafie. Dostępne są modele o wymiarach odpowiednich dla dzieci, a po złożeniu wyglądają jak szafa bądź komoda (wersje pionowe lub poziome). Taki wybór będzie dobry dla kręgosłupa dziecka.
Comment (01)