700+ zamiast 500+? Co wiadomo już o tej propozycji?
Od 2 czerwca w internecie krąży elektryzująca wiadomość, na którą czeka wielu rodziców – mowa tutaj o podwyżce świadczenia 500+. Czy faktycznie możemy liczyć na większe pieniądze?
Podwyżka świadczenia 500 plus
Całe zamieszanie spowodowane jest dwuznacznymi wypowiedziami polityków PiS oraz zbliżającą się konwencją, która zaplanowana jest na sobotę, 4 czerwca. Tematem ma być sytuacja gospodarcza kraju, ma się również pojawić propozycja zwiększenia wymiaru urlopu.
Nie zaprzeczam, ale też nie potwierdzam, że przedstawimy propozycje w sprawie waloryzacji 500 plus. Dziś wartość tych pieniędzy jest mniejsza niż kilka lat temu. Wydaje się, że 500 plus należałoby zrewaloryzować na poziomie 40 procent.
Piotr Lisiecki, poseł PiS
Nie ma w tej chwili decyzji o podwyżce świadczenia 500 plus do 700 złotych, ale nie wykluczam, że jakieś modyfikacje, kiedyś w przyszłości mogą nastąpić.
Piotr Müller, rzecznik rządu
W tym roku raczej nie mamy co liczyć na podwyżkę, bowiem w budżecie nie ma na ten cel przewidzianych pieniędzy. Jednak jak zwracają uwagę analitycy, wybory nadchodzą wielkimi krokami i można spodziewać się bardzo ciekawych obietnic wyborczych.
Inflacja a 500 plus
Wielu rodziców już od dawna zwraca uwagę na fakt, że dzisiaj za 500 złotych mogą kupić zdecydowanie mniej niż w 2016 roku, kiedy świadczenie to zostało wprowadzone. Nie jest to jedynie wrażenie, analitycy wskazują bowiem, że 500 złotych sprzed 6 lat dzisiaj warte jest poniżej 400 złotych. Jeżeli wierzyć w słowa Piotra Lisieckiego, świadczenie po rewaloryzacji mogłoby faktycznie wynosić 700 złotych.
Temat podwyżki świadczenia pojawił się w związku z galopująca inflacją, która jest najwyższa od ćwierćwiecza i wynosi prawie 14%. Rząd próbuje zahamować to zjawisko, chociażby poprzez podnoszenie stóp procentowych. Zwiększenie świadczenia da rodzinom poczucie lepszej sytuacji finansowej, jednak nie przyczyni się do zahamowania inflacji, a wręcz ją napędzi – oznacza to bowiem jeszcze większy przypływ gotówki u Polaków i zmniejszenie siły nabywczej pieniądza. Tak więc wprowadzenie 700+ może spowodować jeszcze większe podwyżki cen żywności i nie tylko.
Z drugiej strony specjaliści wskazują, że świadczenia socjalne powinny być podnoszone rokrocznie tak, jak emerytury. Obecnie o podwyżce świadczenia mówi się głównie w czasie zbliżających się wyborów.
1000 plus zamiast 500 plus na każde dziecko. Podwyżka świadczenia w związku z inflacją >>
Wysoka #inflacja w ostatnim okresie wpływa również na wartość #500plus. Od początku funkcjonowania tego programu wartość nabywcza świadczenia spadła poniżej 400 zł.
— Instytut Emerytalny (@Inst_Emerytalny) May 20, 2022
Wydatki na 500+ od początku przekroczyły już 180 mld zł! pic.twitter.com/w5KvlSe1E5