500 plus: zmiany od czerwca. Nowe terminy wypłat
Zgodnie z zapowiedzianymi wcześniej zmianami, od 2022 roku obsługą programu 500+ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie możliwa jest wypłata świadczenia tylko w formie przelewu bankowego, a składanie wniosków odbywa się drogą elektroniczną.
Zmiany w programie 500 plus – koniec z wypłacaniem w gotówce >>
500 plus: kiedy przelew?
W pierwszej połowie roku pieniądze pojawiały się na kontach rodziców tak jak zawsze – w tym samym terminie, od tego samego nadawcy. Jednak już od czerwca możemy spodziewać się przelewu, którego nadawcą będzie ZUS. Zmieniają się również terminy wypłat.
Rodzice, którzy dopełnili formalności odpowiednio wcześniej, prawdopodobnie mają już przydzielony dzień wypłaty świadczenia. Można to sprawdzić na PUE ZUS. Termin wybierany jest losowo spośród poniższych dni: 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 i 22 każdego miesiąca. Data wypłaty przypisana jest na stałe i oznacza, że w tym dniu pieniądze powinny już pojawić się na koncie rodzica bądź opiekuna. Jeżeli wypada to w święto bądź weekend, przelew powinien być wykonany odpowiednio wcześniej.
Nie ma znaczenia, w jakim terminie dotychczas przelewane było świadczenie 500 plus. Jeżeli ktoś otrzymywał je pod koniec miesiąca, teraz może otrzymywać na początku lub odwrotnie. Dla jednych może to być korzystna zmiana, bowiem w przeciągu kilku-kilkunastu dni otrzyma świadczenie zarówno za maj, jak i za czerwiec, dla innych wręcz przeciwnie. Ktoś, kto otrzymywał środki z programu 500+ na początku miesiąca, a teraz „wylosował” termin pod koniec miesiąca, będzie miał w rzeczywistości prawie półtora miesiąca przerwy między świadczeniem za maj i za czerwiec.
700+ zamiast 500+? Co wiadomo już o tej propozycji? >>
500 plus: do kiedy wnioski?
Wnioski o ustalenie nowego świadczenia można było składać od 1 lutego 2022 roku przez PUE ZUS. Jeżeli formalności te zostaną dopełnione do końca czerwca 2022 roku, wnioskodawca otrzyma świadczenie przez cały obowiązujący okres, czyli od czerwca 2022 roku do maja 2023 roku. Jeżeli wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, świadczeniobiorca nie otrzyma wypłaty za minione miesiące.