Szkodliwy trend z TikToka straszy dzieci. Co to jest Ghost Challenge?
Ponownie na TikToku możemy obserwować szkodliwy trend, którego ofiarami są dzieci. Pomimo ostrej reakcji widzów na kolejne takie pomysły, wciąż nie brakuje rodziców, którzy chcą dla zabawy lub zasięgów zrobić coś przykrego swojemu dziecku. Oblewanie wodą dzieci, które było popularne kilka miesięcy wcześniej, to przy tym mały pryszcz.
Straszenie dziecka – trend z TikToka
Tym razem ktoś wpadł na pomysł, by ustawić nagrywanie, zastosować efekt pokazujący na ekranie zjawę, ustawić dziecko przed ekranem telefonu i szybko wyjść z pokoju, zamykając drzwi. Efekt? Dziecko ogląda siebie na żywo na nagraniu, a za jego plecami pojawia się potwór. Dziecko przerażone próbuje uciec, a rodzic trzyma klamkę z drugiej strony…
Ciężko znaleźć słowa na taką formę spędzania czasu z dzieckiem. Dobrym podsumowaniem są tutaj komentarze widzów:
5 minut śmiechu, 20 lat terapii
To już podchodzi pod znęcanie, 😳
Niektórzy nie dorośli do roli rodzica 😡
Na wielu filmikach, dzieci rozpaczliwie szarpią za klamkę, widać w ich twarzach przerażenie i chęć ucieczki. Gdyby nie to, że jedyny dźwięk, jaki słychać, to chichot zjawy, zapewne usłyszelibyśmy wrzaski przerażenia.
Czym kierują się rodzice decydujący się na nagranie tego trendu? Prawdopodobnie zasięgami. Filmiki obserwować można na kontach, które ochoczo pokazują swoje życie i wizerunki dzieci, a samo nagranie z trendem ma miliony reakcji i dziesiątki milionów wyświetleń. Czy warto? Według nas nie.
To nic innego jak zdobywanie popularności kosztem dzieci. Mimo że w komentarzach nie brakuje głosów krytyki pod adresem rodziców, nie ma tutaj jakieś autorefleksji i przyznania się do błędu. Mało tego, niektórzy nagrywają kolejne filmiki, na których za wszelką cenę udowadniają, że to nie było nic złego, dziecko ma się dobrze, a na kolejnym nagraniu już śmieje się ze zjawy.
Oczywiście, gdy dziecko jest już oswojone z tematem i wie, że to tylko efekt w aplikacji, może się z tego śmiać. Jednak w sytuacji, gdy te filmiki były nagrywane po raz pierwszy, bez uprzedzenia, dziecko przez moment doznało takiego stresu i lęku, że może to mieć konsekwencje w przyszłości. Po takiej „niespodziance” możliwe są okresowe nocne lęki, moczenie się, trudności z zasypianiem, a także brak zaufania wobec rodziców. A ponadto trauma z powodu takiego wydarzenia może się objawić w wieku nastoletnim lub w dorosłym życiu.
Apelujemy do rodziców o rozwagę i niepowtarzanie tego trendu ze swoimi dziećmi. Poniżej zamieszczamy przykładowe filmiki ze zjawą z TikToka i zachęcamy do bardzo dokładnego przyjrzenia się reakcji dzieci.
@naomineo Apologised with tears already 😭 #ghostprank #fyp ♬ suara kuntilanak - solehudin1294
@shyanne_lynn03 no kids were harmed in this video🫶🏽🤍 swear
♬ suara kuntilanak - solehudin1294