Rodzinny kapitał opiekuńczy – dla kogo, kiedy wnioski? Zmiany w 400 plus
Wielu rodziców z niecierpliwością czeka na kolejne świadczenie, które przysługiwać będzie w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który przewiduje środki w wysokości 12000 złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Możliwe będzie pobieranie 1000 złotych miesięcznie przez rok lub 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. Świadczenie to jest niezależne od dochodu i nie będzie opodatkowane.
Rodzinny kapitał opiekuńczy – wnioski
Wnioski będzie można składać elektronicznie od 1 stycznia 2022. Opcję taką umożliwia PUE ZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczna (nie we wszystkich bankach). Na chwilę obecną nie jest wiadomo, kiedy zostaną przyznane pierwsze świadczenia, jeżeli jednak zajmie to więcej czasu, rodzice otrzymają wyrównanie. Obsługą programu zajmuje się ZUS i to właśnie ta instytucja będzie wypłacać środki. Rodzice będą otrzymywać pieniądze na konto i będą mieli całkowitą swobodę w dysponowaniu nimi.
400 plus – dla kogo?
Wkrótce po ogłoszeniu założeń Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przedstawiono również propozycję innego świadczenia, które miałoby objąć te dzieci, które nie spełniają kryteriów wspomnianego wcześniej programu. Chodzi tutaj o pierwsze oraz jedyne dzieci, dla których przewidziano świadczenie w wysokości 400 złotych miesięcznie. Pierwotnie miało to być niezależne od wieku, także powyżej 36. miesiąca życia. Finalnie jednak świadczenie to przewidziane jest wyłącznie dla dzieci korzystających ze żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego. Oznacza to, że w przypadku dzieci żłobkowych oraz uczęszczających do klubów dziecięcych, świadczenie będzie obowiązywało najdłużej do 36. miesiąca życia – tylko do tego wieku dzieci mogą korzystać z tej formy opieki.
Choć oficjalnie mówi się o tym, że także dzieci powyżej 36. miesiąca mogą korzystać z 400+, to w praktyce będzie to dotyczyło bardzo nielicznych, które przebywają pod opieką opiekuna dziennego po ukończeniu 3. roku życia, kiedy to już maluchy mogą chodzić do przedszkola. W przypadku 400+ formalnościami mogą zajmować się placówki, które przekazują rodzicom wnioski do wypełnienia, a następnie zgłaszają osoby, które należy objąć programem. Świadczenie wypłacane jest w formie dotacji dla instytucji opiekuńczej.
Świadczenie będzie przyznawane od 1 kwietnia 2022 roku, ale dla wszystkich tych, którzy złożą wniosek przed 30 kwietnia 2022 roku, przewidziane jest wyrównanie. Wnioski składane później będą dotowane zgodnie z datą złożenia wniosku.
Jeżeli w Waszych placówkach nie otrzymaliście informacji od dyrekcji o dofinansowaniu na rok 2022, warto samemu wyjść z inicjatywą i poinformować o takiej możliwość, a następnie dopilnować formalności. Wnioski również można składać w wersji elektronicznej.