Rekrutacja do żłobka 2023 – zasady
Rekrutacja do przedszkola 2023/2024 >> w większości gmin rusza już w lutym. I choć może się wydawać, że pół roku przed rozpoczęciem roku szkolnego to dużo czasu, rodzice dzieci żłobkowych muszą jeszcze bardziej wybiegać w przód. Tutaj bowiem reguły są nieco inne.
Kiedy rekrutacja do żłobków 2023?
Ile się czeka na miejsce w żłobku? Rodzice odpowiadają na Instagramie >>
W przypadku placówek prywatnych, o ile nie są one zapełnione, wniosek o przyjęcie dziecka można złożyć bezpośrednio przed ewentualnym przyjęciem malucha. Warto wcześniej zorientować się jak wygląda sytuacja z miejscami w wybranej placówce i w razie czego poprosić dyrekcję o trzymanie ręki na pulsie i informowanie, gdyby zaczynało brakować miejsc.
Po drugie, mimo rekrutacji o charakterze ciągłym, najwięcej miejsc zwalnia się we wrześniu, gdy najstarsze dzieci idą do przedszkola. Jeżeli żłobek jest pełny, to na wolne miejsca można liczyć wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy warto składać papiery — może być tak, że w danej placówce już istnieje obszerna lista oczekujących na przyjęcie.
Kto ma pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka?
Nie ma odgórnych przepisów określających, które dzieci mają pierwszeństwo przyjęcia do żłobka samorządowego. Niektóre samorządy decydują się na własne kryteria, takie jak:
- wiek dziecka (dolna granica, na przykład 6 miesięcy)
- adres zameldowania
- miejsce płacenia podatków
- zatrudnienie rodziców
- szczepienia obowiązkowe
Ponieważ jednak każda gmina ma inne zasady, warto szukać informacji na stronach www urzędów gmin lub Biuletynie Informacji Publicznej.
W jakim wieku najlepiej oddać dziecko do żłobka?
Czesne w żłobku samorządowym
Ile wynosi czesne w żłobku samorządowym? To zależy od gminy. Niektóre pokrywają wszystkie koszty związane z czesnym, pobierając jednocześnie zryczałtowaną opłatę za wyżywienie (na przykład 300 złotych miesięcznie). W niektórych gminach płaci się opłatę rzędu 100-300 złotych plus ewentualnie dodatkową opłatę za wyżywienie w podobnej kwocie. Dla rodzica oznacza to z reguły sumaryczny koszt rzędu kilkaset złotych miesięcznie.
W żłobkach pywatnych czesne z wyżywieniem to wydatek rzędu minimum 1000 złotych miesięcznie, uwzględniając dofinansowania.