Kiedy najlepiej mieć dzieci? Naukowcy to obliczyli
Jaki jest najlepszy wiek, żeby mieć dzieci? Ta kwestia z pewnością interesuje wiele osób. Naukowcy postanowili rozwiać wątpliwości.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat możemy obserwować wzrost wieku, w którym ludzie zostają rodzicami. Ma na to wpływ kilka czynników. Przede wszystkim decyzja o późniejszym planowaniu dziecka jest akceptowana przez społeczeństwo. Kobiety również mają większe możliwości rozwoju ścieżki zawodowej. Postęp w nauce pozwolił na skorzystanie z alternatywnych sposobów takich jak zamrożenie jajeczek lub nasienia. Właśnie dlatego odkładanie decyzji o dziecku jest łatwiejsze dla potencjalnych rodziców. Jednak czy jest to słuszny wybór?
Kiedy najlepiej mieć dzieci? Badania
W artykule badawczym napisanym przez Charlotte Walker (doktor filozofii w dziedzinie zdrowia kobiet i reprodukcji, Uniwersytet Oksfordzki) i Suzannah Williams (główny badacz, Uniwersytet Oksfordzki) zostały wykazane pewne dane na ten temat.
Według badań dzieci, które zostały urodzone przez matki mające powyżej 35 lat i poczęte przez ojców w wieku powyżej 45 lat, są o wiele bardziej narażone na choroby genetyczne i neurorozwojowe. Przykładem jest schizofrenia lub autyzm.
Okazuje się również, że „starsi” rodzice o wiele częściej potrzebują wspomagania reprodukcji, niż młodsze osoby, które decydują się na dzieci.
Zostały też udostępnione interesujące statystyki na temat próby zajścia w ciąże. Większość par, która stara się o dziecko, zobaczy pozytywny wynik na teście ciążowym po roku próby. Jednak jedna na siedem par będzie miała z tym problem, a wiek odgrywa w tym ważną rolę. Zostało wykazane, że jedna na sześć kobiet w wieku od 35 do 39 lat nie zajdzie w ciążę po roku. Jeśli ich partner ma ponad 40 lat, liczba jeszcze bardziej spada.
Kiedy jest najlepszy wiek na dzieci?
Charlotte Walker i Suzannah Williams nie mają złudzeń. Według zegara biologicznego najkorzystniej dla matki jest zajść w ciążę do 35. roku życia. Mężczyzna powinien starać się o dziecko poniżej 40. roku życia. Według informacji udostępnionych przez badaczki aż 75% młodych ludzi nie docenia swojej płodności oraz aspektów zdrowotnych.
Dlatego ważne jest zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń, które wiążą się z celowym opóźnieniem założenia lub powiększenia rodziny.